Elon Musk se postavil proti protekcionistické obchodní politice Spojených států a vyzval k vytvoření zóny volného obchodu mezi Amerikou a Evropou. Jeho slova kontrastují s přístupem prezidenta Donalda Trumpa, který zavedl cla na dovoz ze všech zemí.
Ve videorozhovoru s italským vicepremiérem Matteem Salvinim Elon Musk otevřeně podpořil myšlenku odstranění cel mezi Spojenými státy a Evropskou unií. V době, kdy Spojené státy zavádějí nová cla na dovoz z Evropy i dalších zemí, miliardář navrhuje opačný přístup: „Doufám, že se nakonec shodneme na tom, že Evropa i Spojené státy by podle mého názoru měly v ideálním případě přejít k nulovým clům a fakticky vytvořit zónu volného obchodu mezi Evropou a Severní Amerikou,“ uvedl Musk.
Kromě obchodu se Musk vyjádřil také k pracovní mobilitě: „Pokud si lidé přejí pracovat v Evropě nebo chtějí pracovat v Severní Americe, mělo by jim to být podle mého názoru umožněno.“ Tento návrh podporuje myšlenku hlubší hospodářské integrace a odbourávání překážek, které brání spolupráci mezi regiony.
Musk says he hopes the U.S. and Europe move to "a zero tariff situation" and says he wants "more freedom of people to move between Europe and North America."
— MeidasTouch (@MeidasTouch) April 6, 2025
"That has certainly been my advice to the president," he says. (via @wsteaks) pic.twitter.com/UgrcHBzQqA
Kontrastní ekonomické strategie
Muskova slova ostře kontrastují s přístupem Trumpa, který se ve své obchodní politice opírá o cla jako nástroj vyjednávání. Nová opatření zahrnují základní 10procentní daň, přičemž některé produkty z Číny mohou být zatíženy až 54procentním clem. „Cla nám dávají velkou sílu k vyjednávání. Vždycky to tak bylo,“ prohlásil Trump. Tento přístup však vyvolává nejistotu na trzích a obavy z možné obchodní války.
Negativní reakce přicházejí i z Evropy. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová kritizovala Trumpovy kroky slovy: „Evropští občané se cítí být zklamáni naším nejstarším spojencem.“ Obavy z růstu protekcionismu tak zvyšují napětí během už tak složitých mezinárodních jednáních.
Elon Musk svůj nesouhlas s celní politikou dává najevo i mimo oficiální rozhovory. Na sociální síti X se ostře vymezil vůči Petru Navarrovi, Trumpovu klíčovému obchodnímu poradci. V jednom příspěvku poznamenal, že mít „doktorát z ekonomie z Harvardu je špatná věc, ne dobrá“. Taková slova ukazují Muskovo rozčarování nad tradičními ekonomickými přístupy a jeho přesvědčení, že inovace a otevřenost by měly hrát větší roli.
Znepokojení z dopadů nové celní politiky se odráží i v pohybu na finančních trzích. Analytici varují před zvýšeným rizikem recese, přičemž banka JPMorgan nedávno zvýšila její pravděpodobnost na 60 procent. Rozdílné pohledy Muska a Trumpa ukazují na zásadní dilema v současné hospodářské politice USA.