Více
  15.5 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Anglie zamítla plán na očkovací pasy. Majitelé nočních klubů se radují

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ministr zdravotnictví Sajid Javid o víkendu oznámil, že Anglie na konci září nepřistoupí k plánu očkovacích pasů. Po jeho zavedení by se museli lidé při vstupu do klubů nebo na větší akce prokazovat očkováním, negativním testem nebo prodělaným onemocněním koronaviru, informovala stanice BBC a další servery.

  Jedná se o náhlou otočku postoje britské vlády. V úterý pak premiér Boris Johnson představí svoji vizi na zvládnutí zimních měsíců bez dalšího lockdownu.

  Původně měl plán na očkovací pasy začít platit v Anglii od konce září, o víkendu však ministr zdravotnictví Sajid Javid otočil. Podle něj už není potřeba a vláda si ho nechá v „rezervě“. Místo toho bude s koronavirem bojovat očkováním, častým testováním a novými způsoby léčby viru. Přesto, že minulý týden ještě ministr hovořil o plánu jako „nejlepším způsobu“, jak nechat noční kluby otevřené. Uvedl to server BBC.

  Při zavedení očkovacích pasů by se jimi totiž museli lidé prokázat při vstupu do nočních klubů nebo na jiné větší akce. Použít by mohli také negativní výsledek testu nebo důkaz o prodělaném onemocnění koronaviru. Plán byl však od začátku majiteli klubů a podnikateli chápán jako problematický. Obávali se totiž, že by jim zákazníky naopak odlákal.

  Z toho důvodu se také nyní radují. Přesto, že čísla nakažených v Anglii od uvolnění restrikcí v červenci stoupají. Velká Británie má také jednu z největších úmrtností na koronavirus na světě.

  „Neměli bychom k plánu přikročit pouze proto, že to dělají ostatní a měli bychom pečlivě vážit každý jeden podobný zásah do běžného života,“ uvedl k rozhodnutí ministr zdravotnictví. Doplnil poté, že „se mu nikdy nelíbila myšlenka toho, že by lidem musel nakazovat, aby každý den museli ukazovat své papíry“.

  V Anglii by na podzim mohla vláda zavést třetí dávku očkování proti koronaviru

  Ministr zdravotnictví dále odmítl, že by vláda otočila „ze strachu“ před kritikou jak svých spolustraníků, tak veřejnosti. Média totiž poukazují na rychlý obrat názoru vlády ve chvíli, kdy ještě nemá plán na zvládnutí koronaviru na zimu a čísla nakažených stoupají. Objevují se také spekulace, zda od počátku nešlo jen o způsob, jak nalákat mladé lidi k očkování.

  V úterý pak premiér Boris Johnson zveřejní kroky, které vláda podnikne v zimě. Podle The Guardian je pravděpodobné, že vláda přistoupí k povolení třetí dávky očkování Pfizer nebo Astra Zeneca. Dostupná by byla prozatím alespoň pro lidi starší 70 let a pracovníky zdravotnictví nebo sociální péče. Ve hře je také nošení roušek a povinné rozestupy, další lockdown však vláda zatím odmítá.

  Ministr zdravotnictví rovněž uvedl, že by se v nejbližší době rád zbavil PCR testů pro turisty přijíždějící do země. Na rozdíl od Anglie pak od října Skotsko k plánu na očkovací pasy přistoupí. Jakou cestou se dá Wales zatím není jisté, jelikož o dalších krocích rozhodnou ministři příští týden. Severní Irsko podobné opatření nechystá.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama