Více
  12.1 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022

  Bangladéš zkrátí školní týden a úřední hodiny. Šetří elektřinou

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Bangladéš zkrátí školní týden a úřední hodiny ve snaze šetřit elektřinou. Jihoasijská země totiž čelí nedostatku fosilních paliv. Ceny benzínu v Bangladéši stouply o 50 procent, nafty a petroleje o 40 procent. Devizové rezervy vykázaly propad. Informovala o tom stanice BBC News a agentura Reuters.

  Bangladéš zkrátí školní týden a úřední hodiny, rozhodla vláda premiérky Šajch Hasína Vadžídov. Jihoasijský stát zavře školy již v sobotu.

  Školy v Bangladéši jsou během normálního režimu otevřeny šest dní v týdnu, a sice v pondělí, úterý, středu, čtvrtek, sobotu a neděli.

  Vládním úřadům a bankám představitelé země zkrátí pracovní hodiny každý den z osmi na sedm hodin. Soukromé kanceláři si mohou provozní dobu stanovit samy. Oznámil to tajemník bangladéšského kabinetu Khandker Anwarul Islam.

  Dodal, že vláda hodlá i nadále poskytovat elektřinu vesnicím, a to i v brzkých hodinách, kdy zavlažují úrodu, napsal server BBC News.

  Zvyšující se náklady na dovoz fosilních paliv přiměly Bangladéš uzavřít 10 svých dieselových elektráren. Odstavené elektrárny představují podle informací agentury Reuters asi 6 procent veškeré produkce elektřiny v zemi.

  V některých oblastech Bangladéše dochází k přerušení elektrického proudu na více než dvě hodiny denně. Stát produkuje elektřinu ze zemního plynu, část dováží.

  Bangladéš ve stopách Srí Lanky

  Začátkem tohoto měsíce vyskočily ceny benzínu v Bangladéši o 50 procent, nafta a petrolej o 40 procent. Prudké zdražování pohonných hmot vyhnalo do ulic demonstranty. V ulicích protestovali studenti a zastánci opozičních politických stran.

  Devizové rezervy Bangladéše se propadly na 40 miliard dolarů, což jsou čtyři a půl měsíce obvyklých vládních výdajů.

  Vláda také omezila dovoz luxusního zboží a zkapalnělého zemního plynu.

  V červenci Bangladéš, stejně tak jako před ním Pákistán a Srí Lanka, požádal o půjčku Mezinárodní měnový fond (MMF). O výši potenciální půjčky zatím nebylo rozhodnuto. Očekává se, že jednání začnou po jarním zasedání Světové banky a MMF v říjnu.

  Bangladéš byla s ekonomikou v hodnotě 416 miliard dolarů považována za jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. Nyní však cítí ekonomický dopad války na Ukrajině.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Reklama