18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

Bank of England představila novou bankovku. Padesátilibrovka s Alanem Turingem vstoupí do oběhu v červnu

Britská centrální banka představila novou polymerovou bankovku v hodnotě 50 liber. Ta vzdává hold matematikovi a počítačovému průkopníkovi Alanu Turingovi, který se během druhé světové války zasloužil o dešifrování tajných nacistických kódů. Bankovka by měla být uvedena do oběhu 23. června, tedy v den jeho narozenin. Informuje o tom server The Guardian.

Guvernér Bank of England Andrew Bailey ve čtvrtek ráno odhalil design nové padesátilibrovky. Bankovka bude obsahovat fotografii Alana Turinga pořízenou v roce 1951 (tři roky před jeho smrtí), jeho podpis, datum narození zapsaný v binárním kódu a citát z rozhovoru, který poskytl. „Toto je pouze předzvěst toho, co nás čeká, a jen stín toho, čím se to stane.“

Tato nová bankovka bude polymerová. Ukazuje to, že banka dokončí přechod od papírových k plastovým bankovkám. O polymerových bankovkách se říká, že vydrží déle, v lepším stavu a jsou ekologičtější než bankovky papírové. Turing se tak připojí k dalším bankovkám vyrobeným z plastu – Churchill £ 5, Austen £ 10 a Turner £ 20. Padesátilibrovka je v Británii bankovkou s nejvyšší nominální hodnotou.

Banka uvedla, že její polymerové bankovky jsou „dosud nejbezpečnější sérií bankovek“. Stejně jako dvacetilibrovka, i nová bankovka s Turingem obsahuje dvě průhledná okna, dvoubarevnou fólii a hologram, takže je velmi obtížné ji padělat.

Bailey dodal, že je v penězích něco z povahy národa a je proto potěšen, že na nové £ 50 je jeden z nejdůležitějších britských vědců Alan Turing.

Banka obdržela celkem 227 299 nominací, které zahrnovaly 989 vhodných kandidátů. Z nich do užšího výběru postoupilo 12. Finální rozhodnutí učinil tehdejší guvernér banky Mark Carney. V červenci 2019 pak bylo oznámeno, že byl vybrán Turing. Na rubu bankovky nahradí skotského vynálezce a vědce Jamese Watta a podnikatele Matthewa Boultona.

Následkem koronavirové pandemie však rapidně kleslo používání hotovosti. Společnost Enryo tento měsíc zveřejnila, že počet hotovostních transakcí ve Velké Británii poklesl o 53 % za minulý rok oproti roku 2019.

Kdo je Alan Turing?

Alan Turing, který se narodil v roce 1912, byl předním matematikem, vývojovým biologem a průkopníkem moderního počítače. Nejvíce se proslavil tím, že se během druhé světové války podílel na rozluštění kódu Enigmy. Po válce byl stíhán za homosexualitu. Vyšetřování dospělo k závěru, že jeho smrt na otravu kyanidem o dva roky později byla sebevražda. Posmrtně mu královna udělila milost.

„Byl také gay a kvůli tomu s ním bylo zacházeno otřesně. Jeho umístěním na naši novou polymerovou bankovku v hodnotě 50 £ oslavujeme jeho úspěchy a hodnoty, které symbolizuje,“ dodal Bailey.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ