15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Společnost Mastercard v USA zakázala nákupy konopí pomocí svých debetních karet

Mastercard požaduje, aby americké obchody s konopím přestaly přijímat debetní karty. Uvedla, že společnosti zabývající se finančními platbami musí přestat umožňovat americkým zákazníkům nakupovat legální marihuanu v obchodech pomocí jejích debetních karet.

Bank of England představila novou bankovku. Padesátilibrovka s Alanem Turingem vstoupí do oběhu v červnu

Britská centrální banka představila novou polymerovou bankovku v hodnotě 50 liber. Ta vzdává hold matematikovi a počítačovému průkopníkovi Alanu Turingovi, který se během druhé světové války zasloužil o dešifrování tajných nacistických kódů. Bankovka by měla být uvedena do oběhu 23. června, tedy v den jeho narozenin. Informuje o tom server The Guardian.

Guvernér Bank of England Andrew Bailey ve čtvrtek ráno odhalil design nové padesátilibrovky. Bankovka bude obsahovat fotografii Alana Turinga pořízenou v roce 1951 (tři roky před jeho smrtí), jeho podpis, datum narození zapsaný v binárním kódu a citát z rozhovoru, který poskytl. „Toto je pouze předzvěst toho, co nás čeká, a jen stín toho, čím se to stane.“

Tato nová bankovka bude polymerová. Ukazuje to, že banka dokončí přechod od papírových k plastovým bankovkám. O polymerových bankovkách se říká, že vydrží déle, v lepším stavu a jsou ekologičtější než bankovky papírové. Turing se tak připojí k dalším bankovkám vyrobeným z plastu – Churchill £ 5, Austen £ 10 a Turner £ 20. Padesátilibrovka je v Británii bankovkou s nejvyšší nominální hodnotou.

Banka uvedla, že její polymerové bankovky jsou „dosud nejbezpečnější sérií bankovek“. Stejně jako dvacetilibrovka, i nová bankovka s Turingem obsahuje dvě průhledná okna, dvoubarevnou fólii a hologram, takže je velmi obtížné ji padělat.

Bailey dodal, že je v penězích něco z povahy národa a je proto potěšen, že na nové £ 50 je jeden z nejdůležitějších britských vědců Alan Turing.

Banka obdržela celkem 227 299 nominací, které zahrnovaly 989 vhodných kandidátů. Z nich do užšího výběru postoupilo 12. Finální rozhodnutí učinil tehdejší guvernér banky Mark Carney. V červenci 2019 pak bylo oznámeno, že byl vybrán Turing. Na rubu bankovky nahradí skotského vynálezce a vědce Jamese Watta a podnikatele Matthewa Boultona.

Následkem koronavirové pandemie však rapidně kleslo používání hotovosti. Společnost Enryo tento měsíc zveřejnila, že počet hotovostních transakcí ve Velké Británii poklesl o 53 % za minulý rok oproti roku 2019.

Kdo je Alan Turing?

Alan Turing, který se narodil v roce 1912, byl předním matematikem, vývojovým biologem a průkopníkem moderního počítače. Nejvíce se proslavil tím, že se během druhé světové války podílel na rozluštění kódu Enigmy. Po válce byl stíhán za homosexualitu. Vyšetřování dospělo k závěru, že jeho smrt na otravu kyanidem o dva roky později byla sebevražda. Posmrtně mu královna udělila milost.

„Byl také gay a kvůli tomu s ním bylo zacházeno otřesně. Jeho umístěním na naši novou polymerovou bankovku v hodnotě 50 £ oslavujeme jeho úspěchy a hodnoty, které symbolizuje,“ dodal Bailey.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.