Více
  15.5 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022

  Evropští farmáři varují před nedostatkem. Důvodem je energetická krize

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Evropské farmářské a potravinářské skupiny uvedly, že prudce rostoucí ceny energií by mohly vést k nedostatku ovoce a zeleniny. Vysoké účty za energie nutí více společností omezovat výrobu. Článek přinesla agentura Reuters a Bloomberg.

  Emmanuel Lefebvre produkuje na své farmě v severní Francii tisíce tun salátu ročně. Letos ale nejspíše část úrody přijde na zmar kvůli ochromujícím nákladům na energii nutnou ke zmrazení sklizených cibulí salátů.

  V celé severní a západní Evropě uvažují producenti zeleniny o zastavení svých aktivit. Evropská energetická krize na ně totiž má katastrofální dopad. Dodávky potravin tak mohou být ohroženy.

  Rajčata, okurky, ale třeba i jablka

  Podle agentury Bloomberg rostoucí ceny elektřiny a plynu ovlivní plodiny pěstované přes zimu ve vytápěných sklenících. Patří mezi ně například rajčata, papriky a okurky. Plus další plodiny, jako jsou jablka, cibule či saláty, které je třeba umístit do chladírenských skladů.

  Salát endivie je obzvláště energeticky náročný. Po podzimní sklizni cibulí jsou tyto skladovány při teplotách pod bodem mrazu a později znovu vysazeny do nádob s řízenou teplotou, aby byla umožněna celoroční produkce.

  „Skutečně jsme zvědaví, jestli letos v zimě sklidíme to, co je na polích,“ řekl Lefebvre agentuře Reuters na místě, kde se jeho endivie balí.

  Evropští farmáři varují před nedostatkem. Očekávaný zásah do výroby a skokový nárůst cen znamenají, že supermarkety mohou přejít k odběru více zboží z teplejších zemí, jako je Maroko, Turecko, Tunisko a Egypt.

  Rostoucí ceny plynu jsou největšími náklady, kterým čelí zemědělci pěstující zeleninu ve sklenících. Dva francouzští farmáři, kteří obnovili své smlouvy na elektřinu na rok 2023, uvedli, že ceny jsou více než 10krát vyšší než v roce 2021.

  „V nadcházejících týdnech budu plánovat sezónu, ale nevím, co dělat,“ řekl Benjamin Simonot-De Vos, který pěstuje okurky, rajčata a jahody jižně od Paříže.

  „Pokud to tak zůstane, nemá smysl začínat další rok. Není to udržitelné.“

  Přesun směrem na jih

  Zemědělci se nepotýkají jen s rostoucími cenami energií. Náklady na hnojivo, balení a dopravu rostou a ohrožují marže.

  „Čelíme celkově zvýšeným výrobním nákladům o přibližně 30 procent,“ řekl Johannes Gross, zástupce obchodního manažera německého družstva Reichenau-Gemüse, jehož skleníky pokrývají přibližně 60 hektarů. Energie podle něj představovala polovinu až dvě třetiny těchto dodatečných nákladů.

  „Někteří kolegové uvažují o tom, že by nechali své skleníky prázdné, aby byly náklady co nejnižší. Nikdo neví, co bude příští rok,“ dodal.

  Skleníková průmyslová skupina Glastuinbouw Nederland uvádí, že až 40 % z jejích 3 000 členů je ve finanční tísni.

  I v zemích zalitých sluncem, jako je Španělsko, se pěstitelé ovoce a zeleniny potýkají s 25% nárůstem nákladů na hnojiva.

  Jack Ward, výkonný ředitel Britské asociace pěstitelů, uvedl, že je nevyhnutelné, že se produkce ovoce a zeleniny přesune do teplejších oblastí. „Výrobu přesuneme dále na jih, dolů přes Španělsko, do Maroka a částí Afriky,“ řekl Ward.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama