15.4 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Bitcoin je zpět, bonk stoupá

Bitcoin, kryptoměna číslo jedna, zaznamenal v lednu 26% zisk. Jen za minulý týden vyskočil o 22 %, prolomil se zpět nad úroveň 20 000 $. Leden vypadá na nejlepší měsíc od října 2021.

Bitcoin klesl na nové dvouměsíční minimum

Přední kryptoměna bitcoin v pátek dosáhla nového dvouměsíčního minima. Světovými trhy se prohnala vlna sentimentu averzního k riziku. Informovala o tom agentura Reuters či server CNBC.

Kryptoměny byly ve čtvrtek pod tlakem, zatímco se investoři potýkali s obnovenými obavami o americkou ekonomiku. Pokles začal poté, co byl ve středu zveřejněn zápis z červencového zasedání Federálního rezervního systému, uvádí server CNBC.

Zápis varoval, že představitelé Fedu vidí „inflační rizika“, která by mohla potenciálně vést k dalšímu zvyšování sazeb. Na tomto zasedání Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu na nejvyšší za více než 22 let. Trhy přitom sázely na to, že centrální banka letos neudělá žádné další změny v úrokových sazbách.

Ve čtvrtek bitcoin klesl o 7,2 %. Jedná se o největší jednodenní pokles od listopadu 2022, kdy se zhroutila největší krypto burza FTX.

V pátek během asijských obchodních hodin klesl bitcoin na dvouměsíční minimum 26 172 USD, což je nejnižší hodnota od 16. června. Do 08:35 GMT se částečně zotavil na 26 441 USD.

Investoři nemají chuť riskovat

Korelace bitcoinu s akciemi je podle Coin Metrics na nejnižší úrovni za dva roky, ale v roce 2022 vystřelila na historické maximum v reakci na kampaň Fedu na zvyšování sazeb s cílem zkrotit inflaci.

„Ačkoli inflace sama o sobě může být argumentem pro růst kryptoaktiv, s inflací přicházejí další aspekty, jako je chuť investorů riskovat. Obávají se recese, a tak se vyhýbají rizikovým aktivům, za které je považován i bitcoin,“ řekla Sylvia Jablonski, ředitelka investic u Defiance ETF.

Globální trhy zasáhla vlna výprodejů, přičemž hlavní indexy Wall Street ve čtvrtek uzavřely níže a asijské akcie směřovaly ke třetímu týdnu ztrát. Důvodem jsou obavy o čínskou ekonomiku či riziko, že úrokové sazby v USA zůstanou vyšší.

Ether, druhá největší kryptoměna, která byla stabilně na 1 685,20 dolaru, ve čtvrtek také prudce klesla.

Tweety Elona Muska ovlivňují ceny

Někteří analytici podle agentury Reuters připisují pokles kryptoměny zprávě Wall Street Journal, že SpaceX Elona Muska prodala své bitcoiny. Musk má mezi nadšenci do kryptoměn velký vliv a ceny bitcoinů již dříve výrazně reagovaly na jeho tweety.

Zpráva společnosti SpaceX byla „okamžitým katalyzátorem“ výprodeje bitcoinu, řekl Ben Laidler, stratég globálních trhů společnosti eToro.

„Širším hnacím motorem je, že kryptoaktiva nejsou imunní vůči prohlubujícímu se prodejnímu tlaku na riziko, který se projevuje ve všech třídách aktiv,“ dodal Laidler.

Joseph Edwards, vedoucí výzkumu společnosti Enigma Securities, připsal pohyb ceny bitcoinu nízké volatilitě a nedostatku nadšení ze strany drobných investorů.

Bitcoin se v posledních měsících pohyboval poblíž hranice 30 000 USD. Postupně se letos zotavoval poté, co v roce 2022 prudce klesl.

Krypto trhy byly v červnu posíleny tím, že BlackRock požádala o spuštění spotového bitcoinového burzovně obchodovaného fondu (ETF) ve Spojených státech. Někteří investoři tento krok interpretovali jako náznak toho, že americká Komise pro cenné papíry a burzy schválí spotové žádosti o bitcoinové ETF od různých správců aktiv, včetně Grayscale.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.