Ceny uhličitanu lithného, klíčové komodity na světovém trhu s lithiem, ve čtvrtek v Číně klesly o dalších 2,3 procenta. Celkově se tento měsíc propadly o 20 procent a naposledy zaznamenaly denní nárůst 25. října.
Uhličitan lithný je v průmyslové kvalitě hlavní surovinou pro výrobu baterií používaných v elektrotechnice a v automobilovém průmyslu.
Cena spodumenu, horniny s obsahem lithia těžené v Austrálii, se letos propadla více než o polovinu. V České republice se nachází přibližně tři procenta světových zdrojů lithia, přičemž většina je na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě.
Ceny lithia v předchozích letech prudce vzrostly, ale v letošním roce je stlačil dolů přebytek nabídky. Podle prognózy poradenské společnosti Benchmark Mineral Intelligence se světový trh s lithiem vrátí do deficitu nejdříve v roce 2028.
Lithium “Shortage” Bubble Implodes (Again), Price Collapsed 77% in a Year, as Demand and Production Both Surged.
— Wolf Richter (@wolfofwolfst) November 23, 2023
Investors smell the money, billions are flowing, even in the US, which could become major lithium producerhttps://t.co/jxGIhwmWRM pic.twitter.com/sBon6BuZcV
Pokles cen má pokračovat
„Vzhledem k tomu, že dodávky lithia v příštím roce porostou, uvidíme pravděpodobně další pokles cen,“ řekl analytik BloombergNEF Allan Ray Restauro. Dodal, že regionální rozdíly v prodeji elektromobilů mohou ovlivnit celkovou poptávku a náladu v odvětví.
Společnost SQM, druhý největší producent lithia na světě, minulý týden varovala investory, že trend poklesu cen by mohl pokračovat po zbytek roku. Největší těžař Albemarle pak tento měsíc uvedl, že někteří producenti začali omezovat provoz, protože ceny klesají na tak nízkou úroveň, že se nevyplatí provádět reinvestice.
Lithium je velmi lehký a měkký, stříbřitě lesklý kov, který dobře vede elektrický proud a teplo. Je základem prakticky všech komerčně používaných a vyvíjených bateriových technologií.