Více
  24.3 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Čína se chystá v Pekingu otevřít novou burzu, bude pro malé a střední podniky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čínský prezident Si Ťin-pching (Xi Jinping) oznámil během největšího čínského veletrhu služeb International Fair for Trade in Services (CIFTIS), že se chystá zřízení třetí burzy cenných papírů, která by sloužila malým a středním podnikům. Snahou je nasměrovat investice do slibných mladých technologických společností.

  Čína oznámila, že se chystá otevřít novou akciovou burzu, a to pro malé a střední podniky. Prezident Si Ťin-pching uvedl, že nový akciový trh bude v hlavním městě Pekingu.

  V současné chvíli má pevninská Čína dva hlavní akciové trhy. Jeden sídlí ve finančním centru v Šanghaji a druhý ve městě Šen-čen na jihu. CNN uvádí, že nová burza tak dá hlavnímu městu a politickému centru větší vliv ve světě obchodu a financí.

  Burza v Šanghaji byla otevřena v roce 1990. Ta hostí převážně velké společnosti, a to včetně státních podniků, bank a energetických firem. V Šen-čenu je pak větší podíl technologických společností a malých nebo středních firem, píše CNN.

  Svůj vlastní trh s cennými papíry má také Hongkong, nicméně ten podléhá vlastním právním a regulačním systémům.

  Čínský prezident prozatím plán blíže neupřesnil. Čínská komise pro regulaci akciových trhů (CSRC) nicméně zveřejnila krátce po projevu prohlášení, že její vedení je z vyhlídky „nadšené“.

  Malé a střední podniky dokážou velké věci,“ dodala CSRC, která je nejvyšším regulátorem cenných papírů v zemi.

  Registrační systém bude podobný šanghajskému trhu STAR. Ten je považován za odpověď Číny na technologicky náročnou platformu Nasdaq v USA, uvádí BBC. Vyžaduje, aby společnosti poskytovaly ještě více informací o svých operacích.

  Tento krok přichází během sílícího tlaku na čínské společnosti. Ty jsou pod stále přísnějším dohledem jak Pekingu, tak Washingtonu. Nová opatření, která v posledních měsících oznámily čínské úřady, měla velký vliv na části soukromého sektoru v zemi. Opatření zasáhla jak technologické firmy, tak například i platformy pro streamování hudby a televizní společnosti.

  Čínské společnosti čelí regulačním překážkám, když se snaží získat peníze ve Spojených státech. Čínský výrobce elektrických automobilů BYD tak musel pozastavit plán prodeje akcií své jednotky na výrobu počítačových čipů, píše BBC.

  Opatřením navíc ještě není konec. Čínská vláda představila pětiletý plán, který nastiňuje přísnější regulaci velké části její ekonomiky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama