26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Čína: Transakce zahrnující kryptoměny jsou nezákonné

Kryptoměny v posledních letech získávaly na popularitě. Ne ale u každého jsou v oblibě. Čína zintenzivňuje snahu zablokovat používání neoficiálních digitálních měn. Kryptoměnové transakce jsou tak v zemi nyní za nezákonné. Informuje o tom The Guardian.

V pátek došlo k poklesu ceny bitcoinu, a ne bezdůvodně. Čínská centrální banka zvýšila své úsilí v omezování kryptoměn jako je právě bitcoin či ethereum. Všechny transakce s virtuálními aktivy jsou tak nyní nezákonné.

Regulátoři se totiž obávají, že by to mohlo oslabit kontrolu komunistické strany nad finančním systémem a podpořit kriminální činnost, uvádí The Guardian.

Obdobně dle agentury Reuters reagují další vlády po celém světě. Obávají se, že soukromě provozované vysoce volatilní digitální měny by mohly narušit jejich kontrolu nad finančními a měnovými systémy, zvýšit systémové riziko, ale také poškodit investory a podpořit finanční kriminalitu.

Poslední zmíněné byl i jeden z důvodů uváděný v oznámení, které v pátek vydala Čínská lidová banka. Dle ní digitální měny narušily finanční systém a byly použity při praní peněz a dalších zločinech. Nejsou zákonnými platidly a nesmí být v oběhu, dodala banka dle agentury Bloomberg na svém webu.

Transakce s deriváty virtuální měny jsou nezákonné finanční činnosti a jsou přísně zakázány,“ stálo také na webu.

Čína však blokuje pouze decentralizované kryptoměny. Čínské banky mají od roku 2013 zakázáno s nimi manipulovat. Od května letošního roku navíc banky a platební společnosti nesmí nabízet klientům žádné služby zahrnující kryptoměny.

Zároveň ale Čínská lidová banka v současné době vyvíjí elektronickou verzi jüanu pro bezhotovostní transakce. Ty však bude moci Peking sledovat a kontrolovat.

Bitcoin propadl o více než 8 %

Trh s bitcoiny na akci Číny okamžitě reagoval. Cena této digitální měny okamžitě po oznámení klesla o více než 8 %. Aktuálně se tak obchoduje za něco málo přes 41 000 dolarů, tedy 889 tisíc korun.

Nicméně se nejednalo o tak velký skok jako při květnovém oznámení. Tehdy cena bitcoinu klesla téměř o třetinu.

Čínský zákaz veškerého obchodování s kryptoměnami bude mít určitý krátkodobý dopad na valuaci měny, ale dlouhodobé důsledky budou pravděpodobně utlumeny,“ řekl pro agenturu Bloomberg Ganesh Viswanath Natraj z Warwick Business School.

The Guardian dodává, že zásah jedné z největších světových ekonomik vyvolává otázky ohledně budoucnosti kryptoměn.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.