Snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem představuje klíčový okamžik v americké ekonomice a předznamenává změny, které mohou významně ovlivnit osobní finance, půjčky a trh s bydlením.
Jakmile se sazby ustálí z předchozích maxim, Američané brzy pocítí klady i zápory této změny měnové politiky. Analytici i občané pozorně sledují důsledky tohoto rozhodnutí, zejména vzhledem k tomu, že inflace se v kontextu širších ekonomických trendů nadále mírní.
Ve středu Federální rezervní systém oznámil snížení sazby federálních fondů o 50 bazických bodů, což představuje první snížení od března 2020. Snižuje sazbu z rozpětí 5,25 procent až 5,5 procenta na 4,75 procent až 5 procent. Jde o agresivní krok reagující na měnící se ekonomickou situaci, kdy inflační tlaky polevily. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell uvedl, že toto rozhodnutí bylo učiněno v zájmu zachování zdraví ekonomiky. Poznamenal: „Naším cílem je udržet ekonomiku v dobré kondici v tomto přechodném období.“
BREAKING: The Federal Reserve has cut interest rates by 50 basis points in their first rate cut since March 2020.
— The Kobeissi Letter (@KobeissiLetter) September 18, 2024
This officially marks the most surprising Fed decision since 2009. pic.twitter.com/j83SrtnllH
Dopady na americkou ekonomiku
Očekává se, že toto strategické snížení sazeb bude mít významné dopady na různá odvětví ekonomiky. Pro majitele domů, kteří chtějí koupit nebo refinancovat nemovitost, je hypoteční trh připraven na výrazné snížení sazeb. Zejména proto, že průměrná 30letá hypotéka již těsně před oznámením dosáhla 19měsíčního minima 6,2 procenta. Předpokládá se, že klesající trajektorie bude pokračovat, protože Fed se připravuje na další snižování.
Snížení sazeb se navíc pravděpodobně odrazí i na trhu úvěrů na automobily, kde sazby dosáhly svého maxima kolem 8,7 procent. To je výrazný nárůst oproti sazbám pod 5 procent, které byly zaznamenány v roce 2021. Díky zlevnění spotřebitelských úvěrů a většímu přístupu k úvěrům by podniky mohly zaznamenat nárůst počtu zaměstnanců, protože těmto finančním institucím se bude dařit díky levnějším výpůjčním nákladům, které odstartovalo rozhodnutí Fedu. Jak tedy Powell zdůraznil, „chceme, aby trh práce zůstal stabilní“, což má nová politika usnadnit.
Negativní dopady snížení sazeb
Snížení sazeb má však i svou odvrácenou stranu. Rostoucí zisky ze spořicích účtů s vysokým výnosem a dalších podobných služeb, které přilákaly spoustu investic, se mohou začít snižovat. Vzhledem k tomu, že tyto účty přímo korelují se sazbou federálních fondů, mohli by spotřebitelé zaznamenat výrazný pokles jejich výnosů. To by mohlo vést k potenciální realokaci investic směrem k rizikovějším aktivům slibujícím vyšší výnosy v důsledku změny dynamiky trhu.
Očekává se, že akciové trhy budou na kroky Fedu reagovat příznivě. Tradičně těží z nižších úrokových sazeb, protože investoři hledají větší výnosy, než jaké nabízejí státní dluhopisy. Historické údaje naznačují, že po prvním snížení sazeb v cyklu se indexu S&P 500 často dařilo a v 86 procentech případů během roku po přijetí takových rozhodnutí rostl. Celkově lze říci, že s přechodem Federálního rezervního systému do tohoto „cyklu snižování“ budou před běžnými Američany stát výzvy i příležitosti, které v následujících měsících a letech zásadně změní jejich finanční prostředí.