Přední technologické firmy, jako je Amazon, Google a Microsoft, v rámci rozhodného obratu směrem k udržitelné energii investují velké prostředky do jaderné energie.
Tento posun přichází v souvislosti se snahou společností uspokojit rostoucí poptávku po energii a splnit závazky v oblasti snižování emisí skleníkových plynů. Vzhledem k tomu, že energetické nároky umělé inteligence drasticky rostou, považují tito technologičtí giganti jadernou energii za zásadní řešení pro pohon svých rozsáhlých datových center. Zároveň usilují o bezuhlíkovou budoucnost.
Big Tech financing nuclear energy is huge 🚨
— American Conservation Coalition (@ACC_National) October 16, 2024
This year, Amazon, Microsoft, and Google announced plans to invest in nuclear energy to fuel their data centers.
Nuclear is no longer as misunderstood as it once was.
It is on track to be a key part of our clean energy future ⚡️ pic.twitter.com/7MBKznfUCJ
Společnost Microsoft nedávno oznámila pozoruhodné partnerství na oživení kdysi zavřené jaderné elektrárny Three Mile Island v Pensylvánii. Zdůraznila tak zásadní roli jaderné energie při zajišťování spolehlivé energie bez emisí, která je nezbytná pro moderní provoz. Spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates vede investice do menších modulárních jaderných reaktorů. Odborníci se domnívají, že tato nová technologie by mohla způsobit revoluci v zásobování datových center energií. „Klíčem k jaderné energii je, že si musíte něco vybrat a postavit toho hodně, aby to bylo levné,“ prohlásil Rich Powell, šéf Asociace nákupčích čisté energie.
Jaderná renesance
Aby toho nebylo málo, významné kroky podnikla také společnost Google. Nedávno podepsala smlouvu se startupem Kairos Power o nákupu energie vyrobené z malých modulárních reaktorů. „Tato dohoda je důležitým milníkem na patnáctileté cestě společnosti Google k přechodu na čistou energii,“ uvedl zástupce společnosti Google. Tato dohoda ilustruje ambice společnosti Google přejít na nepřetržitý model bezuhlíkové energetiky. Dostatečné dodávky energie jsou nesmírně důležité, protože datová centra, která jsou pro provoz společnosti klíčová, mohou spotřebovávat obrovské množství elektřiny.
S tím, jak technologické společnosti oživují zájem o jadernou energii, vzniká pojem „jaderná renesance“. Navzdory dřívějším neúspěchům a skepsi ohledně investic do jaderné energetiky tato nová vlna podpory ze strany technologických gigantů naznačuje zásadní posun ve vnímání. Aneesh Prabhu ze společnosti S&P Global Ratings zdůrazňuje, že vzhledem k předchozímu spoléhání se na přerušované zdroje, jako je větrná a solární energie, je angažovanost podniků v oblasti jaderné energie zásadní. „Mají touhu to vše rozvíjet udržitelným způsobem a v tuto chvíli je nejlepší odpovědí jaderná energie,“ poznamenal.
Má to své nevýhody
Toto oživení však není bez skepse. Kritici upozorňují na přetrvávající problémy s vysokými náklady, zpožděním výstavby a nevyřešeným problémem nakládání s odpady v jaderné energetice. Arnie Gundersen, hlavní inženýr společnosti Fairewinds Energy Education, trefně poznamenal: „Od roku 1960 se Spojené státy pokusily postavit 250 energetických reaktorů. Více než polovina z nich byla zrušena dříve, než vyrobily jakoukoli elektřinu.“ Tento historický kontext vyvolává oprávněné obavy. Technologické společnosti se mezitím snaží zorientovat ve složitostech a rizicích investic do jaderné energie.
Přesto spolupráce mezi technologickými firmami a společnostmi zabývajícími se jadernými technologiemi znamená klíčový posun v odvětví. S rostoucími energetickými nároky na umělou inteligenci a datová centra, jejichž provoz vyžaduje stále více megawattů, nyní technologický sektor diverzifikuje své strategie v oblasti zdrojů energie. Přestože spotřeba energie rychle roste, jsou vedoucí pracovníci optimističtí. Věří, že jaderná energie by mohla poskytnout stabilní základ pro uspokojení značných energetických potřeb zítřka. A zároveň být v souladu s ekologickými závazky.