Roční míra inflace na Srí Lance, která čelí nejhorší ekonomické krizi v posledních sedmi desetiletích, podle stanice BBC News vzrostla na více než 70 procent. Centrální banka Srí Lanky však očekává její zpomalení, neboť srílanská ekonomika zpomalila, píše agentura Reuters.
Inflace na Srí Lance dosáhla 70,2 procenta, uvedla stanice BBC News. Srílanská ekonomika se za tři měsíce do konce srpna propadla o 8,4 procenta. Ostatní ceny vzrostly o 57,1 procenta. Země čelí nejhorší ekonomické krizi v posledních sedmi desetiletích.
Tato krize uvrhla stát s 22 miliony obyvateli do finančního a politického chaosu, jehož zapříčinil zejména nedostatek zahraničních měn, hlavně pak dolaru. Srí Lanka si proto nemohla dovolit klíčové dovozy, zejména paliva, hnojiv a léků.
Sri Lanka inflation rate jumps to 70.2% in August https://t.co/Gnk6RUSY2I
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 22, 2022
Srí Lanka je závislá na cestovním ruchu. Uzavřením hranic v dobách pandemie covidu-19 ovšem zdejší ekonomika utrpěla těžké ztráty. Srí Lanku rovněž poškodilo špatné finanční řízení.
Jihoasijská země přestala začátkem tohoto roku splácet své dluhy a stala se tak platebně neschopnou, závislou na pomoci zvenčí.
To vyvolalo masivní protesty, které vedly k útěku prezidenta Srí Lanky Gotabaya Rajapaksa a jeho následné rezignaci.
Pomocnou ruku podala například Indie
Už minulý měsíc Centrální banka Srí Lanky uvedla, že inflace, která údajně dosáhla svého vrcholu, začne zase klesat, a to kvůli zpomalování ekonomiky.
„Očekává se, že inflace se od září začne propadat,“ potvrdila podle agentury Reuters tyto domněnky vedoucí výzkumu investiční společnosti First Capital Dimantha Mathew.
„Inflace se pravděpodobně zmírní a v druhé polovině roku 2023 dosáhne jednociferných hodnot,“ pokračovala.
Začátkem tohoto měsíce dosáhla Srí Lanka předběžné dohody s Mezinárodním měnovým fondem o půjčce ve výši 2,9 miliardy dolarů. Dohoda ovšem závisí na tom, zda země obdrží prostředky také od soukromých věřitelů.
Jednání se Srí Lankou potvrdila také Indie. To se má týkat restrukturalizace jejího dluhu a dlouhodobých investic. Také zemi nabídla úvěr ve výši 55 milionů dolarů na dovoz hnojiv.
Indie již dříve poskytla svému menšímu sousedovi finanční pomoc ve výši téměř 4 miliard dolarů.
Srí Lanka také čelí krizi v cenách potravin. Patří mezi desítku nejpostiženějších zemí světa. A odborníci varují, že rostoucí ceny znamenají, že bude tato krize ještě nějakou dobu trvat.