Čínský kybernetický regulátor chce u dětí mladších osmnácti let výrazně zkrátit dobu strávenou u mobilních telefonů. Tato zpráva spustila propad akcií u čínských technologických společností, které budou muset k implementaci těchto omezení vynaložit další finance. Informují o tom The Guardian a BBC.
Návrh legislativy Čínského úřadu pro kyberprostor (CAC) je do 2. září otevřený k veřejné zpětné vazbě. Počítá s radikální regulací doby, jakou stráví nezletilé osoby na mobilních telefonech, upozornil deník The Guardian.
Návrh zákona počítá s omezením času stráveného na těchto zařízeních u dětí ve věku od šestnácti do osmnácti let na dvě hodiny denně a jednu hodinu denně pro děti ve věku od osmi do šestnácti let. Děti mladší osmi let dostanou pouze osm minut.
Chinese plans to limit smartphone use for children hit tech shares https://t.co/tdA6ydscOy
— Guardian Business (@BusinessDesk) August 3, 2023
CAC navíc bude vyžadovat od výrobců telefonů a aplikací zavedení „dětského režimu“ do chytrých telefonů. Dětem by umožnil používat tato zařízení pouze mezi desátou hodinou večerní a šestou hodinnou ranní, uvedla televize BBC.
Úřad ale uklidnil, že omezení se nijak nedotknout dospělých uživatelů. Plnoleté osoby budou moci používat své chytré telefony tak jako obvykle. Oznámení však vyděsilo investory a řadě technologických firem kvůli tomu klesly akcie.
Pro firmy to znamená hlavně problémy
Společnosti Tencent a Alibaba zaznamenaly propad akcií o tři procenta a video platforma Bilibili o sedm procent. Prosazování této zodpovědnosti totiž padne právě na tyto technologické společnosti, varují světová média.
Právník ze společnosti Shanghai Shenlun Xia Hailong pro agenturu Reuters sdělil, že zavedení těchto opatření s sebou přinese pro technologické giganty mnoho problémů. Jejich implementace je bude stát nemalé úsilí a dodatečné náklady.
Kromě toho bude velké riziko nedodržení těchto opatření. Řada internetových společností podle Hailonga pak raději sáhne po zákazu používání jejich služeb pro nezletilé. Tato omezení mají vyřešit čínskou krizi závislosti nezletilých na mobilech a internetu.
Konkrétně videohry označila čínská média za „duchovní opium“. Úřady již zavedly v tomto odvětví pro děti přísná omezení, což umožnilo USA stát se největším trhem s videohrami podle tržeb. Úřady proto nedávno uvedly, že chtějí domácí technologické giganty podporovat.