12.4 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Vlastník British Gas čelí kritice. Uprostřed rostoucí energetické chudoby jeho zisky vzrostly na 750 milionů liber

Vlastník společnosti British Gas, Centrica, čelí odporu poté, co oznámil desetinásobný nárůst zisku ze 72 milionů liber v roce 2022 na 750 milionů liber v roce 2023. Tento výrazný nárůst společnost přičítá rozhodnutí regulačního úřadu Ofgem zvýšit cenový strop.

Jaderná elektrárna Temelín překonala výrobní hranici 16 TWh potřetí v historii

Jaderná elektrárna Temelín v Jihočeském kraji dosáhla v roce 2023 výrobní hranice 16,1 terawatthodin (TWh) elektřiny. Jedná se o třetí nejvyšší výrobu v její historii.

„Je to výsledek vysoké spolehlivosti provozu elektrárny, která se pohybovala přes 99 procent. Projevily se i modernizace, které přispívají k větší efektivitě provozu a tím i k většímu výkonu elektrárny. Důležité také bylo, že plánované odstávky jsme v součtu zvládli za 110 dní,“ uvedl Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Výrobní hranici 16 TWh překonal Temelín potřetí v historii. Předtím se mu to podařilo v roce 2017, kdy vyrobil 16,5 TWh elektřiny, a v roce 2022, kdy vyrobil 16,3 TWh elektřiny. Před dvaceti lety se výroba Temelína pohybovala kolem 12 TWh.

„Za navýšením výroby o 4 TWh se skrývají zvládnuté odstávky, úspěšné modernizace, kvalitní kontroly, bezpečný, plynulý provoz a mnoho dalšího,“ zmínil Kruml.

Nižší výroba v roce 2024

V roce 2024 se očekávají další modernizace a delší odstávky, což by mohlo vést k mírně nižší výrobě. Kruml však ujistil, že tento pokles bude kompenzován vyšší výrobou v následujících letech.

Společně s Jadernou elektrárnou Dukovany vyrobil Temelín v roce 2023 celkem 30,4 TWh elektřiny. Toto číslo představuje čtvrtý nejlepší výsledek v historii českých jaderných elektráren.

„Prioritou je pro nás bezpečnost a stabilita, nechceme prvoplánově trhat rekordy. Obě elektrárny navíc připravujeme na nejméně šedesátiletý provoz. Odstávky tak už zdaleka nejsou jen o výměně paliva, ale především o řadě modernizačních programů a kontrol. A i přesto plníme i výrobní plány,“ upozornil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Podíl jaderných elektráren na výrobě roste

Celkově podíl jaderných elektráren na české spotřebě v posledních letech roste.

Aktuálně svojí bezemisní výrobou kryjí přibližně polovinu celé české spotřeby, která za rok 2022 činila 60,4 TWh. Na obou elektrárnách postupně přechází na delší palivové cykly. V případě Temelína je to osmnáct měsíců, u Dukovan šestnáct měsíců.

Proti současné výrobě chce ČEZ opatřeními získat přibližně 2 terawatthodiny elektřiny, tedy přibližně další 3 až 4 procenta celkové české spotřeby.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.