25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská komise schválila Česku 75 miliard korun na modernizaci energetických zdrojů

Česká republika získala od Evropské komise schválení pro významný program státní podpory zaměřený na modernizaci energetických zdrojů. S celkovým rozpočtem 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) se plánuje podpora nových a modernizovaných elektráren umožňujících kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Akcionáři Shellu schválili slabší cíle v oblasti emisí a odmítli sladění s Pařížskou dohodou

Akcionáři společnosti Shell schválili nový plán energetické transformace společnosti, který obsahuje mírnější cíle v oblasti emisí uhlíku. Zároveň odmítli usnesení, které by vyžadovalo, aby ropný a plynárenský gigant sladil své cíle s cíli Pařížské dohody o klimatu.

Jaderná elektrárna Temelín překonala výrobní hranici 16 TWh potřetí v historii

Jaderná elektrárna Temelín v Jihočeském kraji dosáhla v roce 2023 výrobní hranice 16,1 terawatthodin (TWh) elektřiny. Jedná se o třetí nejvyšší výrobu v její historii.

„Je to výsledek vysoké spolehlivosti provozu elektrárny, která se pohybovala přes 99 procent. Projevily se i modernizace, které přispívají k větší efektivitě provozu a tím i k většímu výkonu elektrárny. Důležité také bylo, že plánované odstávky jsme v součtu zvládli za 110 dní,“ uvedl Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Výrobní hranici 16 TWh překonal Temelín potřetí v historii. Předtím se mu to podařilo v roce 2017, kdy vyrobil 16,5 TWh elektřiny, a v roce 2022, kdy vyrobil 16,3 TWh elektřiny. Před dvaceti lety se výroba Temelína pohybovala kolem 12 TWh.

„Za navýšením výroby o 4 TWh se skrývají zvládnuté odstávky, úspěšné modernizace, kvalitní kontroly, bezpečný, plynulý provoz a mnoho dalšího,“ zmínil Kruml.

Nižší výroba v roce 2024

V roce 2024 se očekávají další modernizace a delší odstávky, což by mohlo vést k mírně nižší výrobě. Kruml však ujistil, že tento pokles bude kompenzován vyšší výrobou v následujících letech.

Společně s Jadernou elektrárnou Dukovany vyrobil Temelín v roce 2023 celkem 30,4 TWh elektřiny. Toto číslo představuje čtvrtý nejlepší výsledek v historii českých jaderných elektráren.

„Prioritou je pro nás bezpečnost a stabilita, nechceme prvoplánově trhat rekordy. Obě elektrárny navíc připravujeme na nejméně šedesátiletý provoz. Odstávky tak už zdaleka nejsou jen o výměně paliva, ale především o řadě modernizačních programů a kontrol. A i přesto plníme i výrobní plány,“ upozornil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Podíl jaderných elektráren na výrobě roste

Celkově podíl jaderných elektráren na české spotřebě v posledních letech roste.

Aktuálně svojí bezemisní výrobou kryjí přibližně polovinu celé české spotřeby, která za rok 2022 činila 60,4 TWh. Na obou elektrárnách postupně přechází na delší palivové cykly. V případě Temelína je to osmnáct měsíců, u Dukovan šestnáct měsíců.

Proti současné výrobě chce ČEZ opatřeními získat přibližně 2 terawatthodiny elektřiny, tedy přibližně další 3 až 4 procenta celkové české spotřeby.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.