Kanada v pondělí dokončila dohodu o nákupu 88 stíhaček F-35 od americké obranné společnosti Lockheed Martin Corp. Projekt bude stát 19 miliard kanadských dolarů a má nahradit její stárnoucí flotilu stíhacích letadel. Informovala o tom agentura Reuters, Al Jazeera a další servery.
Kanada očekává, že první F-35 budou dodány v roce 2026. Flotila má být plně funkční v letech 2032 až 2034, řekla na tiskové konferenci ministryně obrany Anita Anand.
Canada strikes C$19 bln deal for Lockheed's F-35 fighter jets https://t.co/dggadMWIoa pic.twitter.com/AIiJb7Kytv
— Reuters (@Reuters) January 9, 2023
F-35 „je nejpokročilejší stíhací letoun na trhu a je to to pravé letadlo pro naši zemi,“ řekla Anand novinářům. Dodala, že nákup a údržba by mohly přispět kanadské ekonomice přes 425 milionů C$ ročně a téměř 3 300 pracovních míst. Agentura Reuters uvádí, že jde o největší investici do Královského kanadského letectva za posledních 30 let.
„Jak se náš svět stává temnějším, s nezákonnou a neospravedlnitelnou invazí Ruska na Ukrajinu a stále asertivnějším chováním Číny v Indo-Pacifiku, tento projekt nabývá na významu. Zejména s ohledem na důležitost interoperability s našimi spojenci,“ cituje ministryni Al Jazeera.
Oznámení o nákupu F-35 se shoduje s pondělní cestou premiéra Justina Trudeaua do Mexika na summit severoamerických vůdců, kde se setká s americkým prezidentem Joem Bidenem.
Dlouhý a zpolitizovaný boj o nákup stíhaček
Ottawa se již více než deset let snaží nahradit svou flotilu stíhaček Boeing CF-18, z nichž některé jsou více než 40 let staré. Změny ve vládě, změny pravidel pro proces zadávání zakázek na letadla, stejně jako výzvy související s pandemií covid-19 způsobily zpoždění projektu.
Trudeauova vláda, která byla zpočátku proti nákupu F-35 kvůli nákladům, uspořádala soutěž pro výběr letadel. Společnost Lockheed porazila švédské SAAB a Boeing.
„Toto je pro kanadskou armádu velmi nezbytný kus – stíhací letoun vyrobený v 21. století,“ řekl Stephen Saideman, profesor mezinárodních vztahů na Carleton University v Ottawě a odborník na obranu.
„Dlouhý, velmi zpolitizovaný boj o nákup letadel nevěstí však nic dobrého pro budoucí nákupy. Země se snaží rozšířit svou arktickou obranu a spojenci Severoamerické aliance tlačí na Kanadu, aby zvýšila své vojenské výdaje,“ řekl Saideman.
Projekt kromě ceny letadel zahrnuje náklady na zřízení infrastruktury, zbraně a další související výdaje. Úředníci však uvedli, že celkové náklady během životního cyklu letadla se odhadují na 70 miliard kanadských dolarů.
Ne všichni nákup stíhaček podporují
„Jak nastává zima a Kanaďané se snaží vyjít s penězi, je nezodpovědné a nespravedlivé, aby vláda Trudeaua utrácela veřejné peníze za americká válečná letadla,“ uvedla v prohlášení koncem prosince skupina aktivistů No Fighter Jets Coalition.
„Místo toho by federální vláda měla investovat do dostupného bydlení, zdravotní péče, vzdělání, ekonomické pomoci a opatření v oblasti klimatu. Plánovaná kanadská zakázka na F-35 je nepřijatelná a nemorální a musí být zrušena.“