25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Ryanair předpovídá silné léto po téměř rekordním ročním zisku

Ryanair dosáhl v roce do 31. března téměř rekordního celoročního zisku. Je opatrně optimistický, že robustní letní poptávka zajistí v příštích 12 měsících další mírný růst i přes zvýšené náklady na palivo.

Ekologické létání se prodraží, klesne poptávka po letenkách

Přechod na udržitelné letecké palivo prodraží kvůli vysokým nákladům na jeho výrobu letenky, což sníží poptávku po létání, uvedla skupina pro udržitelnost zastupující britský letecký průmysl. Spojené království chce dosáhnout nulových emisí v leteckém průmyslu do roku 2050.

Letecké společnosti kvůli sílící pandemii nadále ruší lety. Neodstartovalo přes dva tisíce letadel

Kvůli čím dál většímu počtu nakažených koronavirem letecké společnosti přes vánoční svátky ruší naplánované lety. V pondělí jich odvolaly přes dva tisíce. Společnosti totiž nemají kvůli koronaviru dostatek posádky, aby všechny lety obsloužily. Na vině je ale i nepříznivé zimní počasí. Uvedl to server BBC a CNN.

Letecké společnosti musí přes vánoční svátky rušit čím dál více letů. V pondělí jich podle stránky sledující data ohledně letů FlightAware odvolaly přes 2 tisíce.

Nejvíce zasažené jsou pak Spojené státy americké (USA) a Čína. Na vině je rostoucí počet nakažených koronavirem. Posádky nemají dostatek členů a nemohou proto obsloužit všechny naplánované lety.

Čísla nakažených po celém světě rostou kvůli mutaci koronaviru zvané omikron. Vědci ji mají za slabší variantu, která se ale šíří mnohem rychleji.

Některé lety pak ale letecké společnosti zrušily také kvůli špatnému zimnímu počasí. Například ve Washingtonu byly některé lety zpožděné, protože vzletu letadel bránila vánice. Uvedl to server BBC.

Od pátku do neděle pak po celém světě letecké společnosti odvolaly přes 8 tisíc letů. Stalo se tak ve chvílích, kdy kvůli prázdninám a oslavám cestuje mnohonásobně větší počet lidí než v jiných měsících.

K situaci pak letecká firma United uvedla, že nárůst počtu nakažených variantou omikron „měl přímý dopad na naše posádky a zaměstnance, kteří letadla obsluhují.“

Kromě zrušených letů jich bylo v pondělí asi 3 tisíce zpožděných

Nejvíce zrušených pondělních letů měly čínské společnosti. Například China Eastern jich zrušila 420 a Air China více než 190. Nejvíce zasažená jsou pak letiště v Pekingu a Shanghai.

V USA pak nejvíce letů odvolaly společnosti United a JetBlue. Nejvíce ovlivněným americkým letištěm pak bylo to v Seattlu.

Globálně pak ale bylo rovněž přes 3 tisíce letů zpožděných. Podle společnosti United však není dosud jasné, kdy by se mohla situace vrátit k normálu. V neděli pak bylo globálně zrušených letů přes 3 tisíce.

„Zaměstnanci Delta tvrdě pracují na tom, aby všechny cestující dostali rychle a bezpečně do jejich cílových destinací co nejdříve to bude možné,“ uvedla pak k situaci podle serveru CNN Business společnost Delta.

Například německá aerolinka Lufthansa předem oznámila, že zruší 10 procent svého naplánovaného zimního rozvrhu. Jako důvod opět uvedla sílící pandemii. Od jejího začátku se celosvětově nakazilo téměř 280 milionů lidí.

Americké úřady pak rovněž hlásí několik případů nakažených, kteří cestují na výletních lodích. Například jedné z nich pak bylo kvůli pozitivnímu případu na koronavirus mezi cestujícími odepřeno zakotvení v Karibiku.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.