Bývalá britská premiérka v Tokiu naléhala na zabezpečení ekonomiky Tchaj-wanu kvůli hrozbě čínské agrese. Invaze Číny na Tchaj-wan by zasáhla globální ekonomiku podobně jako válka na Ukrajině. Britská vláda se na to již za zavřenými dveřmi Whitehallu připravuje. Informují o tom The Guardian a BBC News.
Bývalá britská premiérka Liz Turss v rámci pátečního sympozia Meziparlamentní aliance k Číně v Tokiu řekla, že vyspělé ekonomiky G7 a další rozvojové státy se musejí dohodnout na balíčku obranných, ekonomických a politických opatření na podporu Tchaj-wanu.
Truss urges west to safeguard Taiwan security ‘before it’s too late’ https://t.co/X9SWTpGYu5
— The Guardian (@guardian) February 17, 2023
„Naše vlády musejí signalizovat, že vojenská agrese vůči Tchaj-wanu by byla strategickou chybou,“ cituje deník The Guardian Truss, která úřadovala v premiérském křesle nejkratší období v historii, pouze 44 dní. „Nečinnost by nás v dlouhodobém horizontu mohla stát mnoho.“
Její projev v Japonsku je vnímán jako pokus ukázat se v lepším politickém světle, ale i vytvořit tlak na premiéra Rishiho Sunaka, aby se uchýlil k „jestřábí politice“ vůči Pekingu, připomněla stanice BBC. Čína považuje Tchaj-wan za vlastní odtrženou provincii, ostrovní stát však zastává demokratické hodnoty.
Whitehall se už připravuje
Útok Číny na Tchaj-wan by otřásl globální ekonomikou. Rozbil by dodavatelské řetězce a prohloubil mikročipovou krizi. Vládní zdroj pod rouškou anonymity The Guardian přiznal, že zastavení dodávek mikročipů vyrobených na Tchaj-wanu, kterých je nedostatek již nyní, považuje za největší problém.
Předseda výrobce čipů TSMC Mark Liu už koncem loňského roku v rozhovoru pro americkou televizi CNN varoval, že vylodění čínské armády na plážích Tchaj-wanu povede k přerušení výroby v jeho nejmodernější a nejdůležitější továrně v zemi.
Liu popsal zařízení jako vysoce sofistikované. „Závisí na spojení s vnějším světem v reálném čase,“ vysvětlil tehdy. TSMC dováží z Japonska, Evropy a USA náhradní díly, chemikálie a software pro inženýry. Bez těchto materiálů zůstane továrna nefunkční.
Invaze Číny na Tchaj-wan by měla podobný dopad na globální ekonomiku jako útok ruských vojsk na Ukrajinu. Jiný vládní zdroj pod rouškou anonymity ale redakci The Guardian před pár dny prozradil, že situace by vyžadovala radikální změnu politického myšlení.
Whitehall se podle nejmenovaného státníka za zavřenými dveřmi ekonomicky na čínskou agresi vůči Tchaj-wanu připravuje. V rámci teoretické práce britští politici načrtli několik scénářů popisujících dopad invaze na britskou ekonomiku a možná řešení této krize.