18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Britská banka Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu a teroristických skupin?

Standard Chartered, banka se sídlem v Londýně a zaměřením na Asii, čelí novému obvinění ze zprostředkování bankovních transakcí v hodnotě miliard dolarů pro Írán a různé teroristické skupiny včetně Hamásu.

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald’s utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac’s. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald’s nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

V této vleklé právní bitvě, v níž se oba řetězce rychlého občerstvení ocitly ve sporu o používání ochranné známky „Big Mac“, zvítězil Supermac’s se sídlem v Galway. Rozsudek znamená, že McDonald’s již nemá výhradní právo používat název „Big Mac“ na kuřecích hamburgerech prodávaných v Evropské unii.

„Jedná se o přelomové rozhodnutí, které je pro McDonald’s významnou ranou,“ uvedl mluvčí společnosti Supermac’s. „Jsme rádi, že soud uznal naše právo používat název ‚Big Mac‘. Těšíme se, že budeme našim zákazníkům i nadále poskytovat vysoce kvalitní jídlo a služby, které očekávají.“

Nejde jen o hamburgery

McDonald’s již nemá právo používat výraz „Big Mac“ pro drůbeží výrobky, protože pro ně tento výraz nepoužíval pět let po sobě.
Americký řetězec si tento termín zaregistroval jako ochrannou známku v EU v roce 1996 pro označení sendvičů s hamburgery, které jsou větší než standardní velikost masných a drůbežích výrobků.

Nyní díky právnímu napadení ze strany Supermac’s mohou ostatní společnosti používat název „Mac“ na drůbežích výrobcích nebo v názvu řetězce. „McDonald’s ztrácí ochrannou známku EU Big Mac, pokud jde o drůbeží výrobky,“ rozhodli soudci. „Společnost McDonald’s neprokázala skutečné užívání v nepřetržitém období pěti let v Evropské unii ve spojení s určitými výrobky a službami,“ uvedli.

Toto rozhodnutí se netýká jen názvů hamburgerů. Otevírá dveře pro expanzi společnosti Supermac se sídlem v Galway do dalších zemí EU. Spor vypukl, když společnost Supermac’s požádala o registraci názvu své společnosti v EU, protože připravovala plány na expanzi. Společnost McDonald’s se proti tomu ohradila s tím, že spotřebitelé by byli zmateni, protože na název Big Mac již má ochrannou známku.

Očekává se, že rozsudek bude mít významné důsledky pro spory o ochranné známky v odvětví rychlého občerstvení. Společnost McDonald’s se k rozhodnutí soudu zatím nevyjádřila.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ