25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

Mega-stávka, která by mohla zničit Hollywood

Hollywoodští autoři už dva měsíce stávkují a brzy se k nim možná přidají i herci, kteří vymění červený koberec za demonstrace. Informoval o tom server BBC či CBC News.

Smlouva Screen Actors Guild-Americká federace televizních a rozhlasových umělců (SAG-AFTRA) vyprší o půlnoci místního času 12. července po prodloužení termínu. To oddálilo riziko megastávky téměř o dva týdny. Organizace zastupující hollywoodské herce v úterý pozdě večer oznámila, že souhlasila s žádostí studií o federální zprostředkování ve snaze propast překlenout, uvádí CBC News. Žádost přišla od Aliance filmových a televizních producentů, což je skupina, která zastupuje všechna velká hollywoodská studia.

„Jsme odhodláni k procesu vyjednávání a prozkoumáme a vyčerpáme každou možnou příležitost k uzavření dohody. Nejsme si však jisti, že zaměstnavatelé mají v úmyslu vyjednávat o dohodě,“ uvedla SAG-AFTRA v prohlášení.

Federace se připojila ke sdružení spisovatelů Ameriky, které 2. května vstoupilo do stávky poté, co se nepodařilo dosáhnout dohody s Aliancí filmových a televizních producentů (AMPTP), zastřešující skupinu zastupující studia jako Disney, Netflix, Amazon, Apple či Paramount.

Zatímco stávka spisovatelů, zpomalila Hollywood, stávka herců by pravděpodobně srazila průmysl na kolena a zablokovala téměř veškerou produkci.

SAG-AFTRA i AMPTP podle BBC uvedly, že se nebudou vyjadřovat, dokud probíhají jednání o smlouvě.

Některé pořady by mohly být zrušeny

Bylo by to poprvé od roku 1960, kdy by odbory zastupující spisovatele i herce udeřily ve stejnou dobu. Tehdy byl ve funkci prezidenta herecké unie budoucí americký prezident Ronald Regan. Třetí odborová organizace, Directors Guild of America, již smlouvu vyjednala a ke stávce se nepřipojí.

Od stávky scénáristů již byly zastaveny desítky produkcí, včetně Stranger Things, Billions a Marvel’s Blade. Pokud dojde ke stávce herců, mohlo by dojít k ještě větším zpožděním a některé pořady mohou být úplně zrušeny.

Pro diváky to pravděpodobně znamená, že příští sezóna vašeho oblíbeného televizního pořadu bude zpožděna a mnoho pořadů může navždy zmizet.

Některé mezinárodní produkce budou pokračovat omezeně, protože SAG-AFTRA zastupuje více než 160 000 umělců z celého světa. Patří mezi ně například spisovatelka a herečka Phoebe Waller-Bridge, která promluvila o stávce na londýnské premiéře nejnovějšího filmu Indiana Jones.

„Opravdu doufám, že to zvládneme. Spisovatelé jsou nejdůležitější lidé v tomto odvětví, opravdu tomu věřím,“ řekla.

Málo nebo žádné peníze za reprízy

Stejně jako autoři, herci tvrdí, že streamovací služby vedli sice k explozi zábavního obsahu, ale „nesdílejí zisky“. Nekončící honba za novými předplatiteli je podle nich neudržitelným obchodním modelem. Manažeři studií sklízejí obrovské platy, zatímco mnoho herců a spisovatelů si nedokáže slušně vydělat.

Herci a spisovatelé vydělávali peníze na reprízách v síťové televizi. Dostávali šek pokaždé, když byl film nebo pořad, na kterém pracovali, znovu odvysílán, a to jim umožnilo přežít v období mezi projekty.

Streamovací služby však převálcovaly Hollywood a herci a spisovatelé nyní dostávají málo nebo vůbec nic, když někdo sleduje pořad na streamovací službě. Tradičně totiž platí méně než síťová televize.

Jednání jsou vedena tajně, takže není jasné, jaké by mohly být problematické body nebo zda se blíží dohoda. „Kdyby nás mohli nahradit, udělali by to už před mnoha lety,“ řekl spisovatel a herec Adam Conover při demonstracích před Netflixem.

„Nahradí vás reality TV? Nebo hvězdy YouTube? No, mohou to zkusit,“ řekl a dodal, že lidé po celém světě zapínají televizi, aby sledovali pořady jako Stranger Things a sport.

Stávka je mířena i proti používání umělé inteligence

V překvapivém kroku mnoho hollywoodských herců podepsalo dopis své odborové organizaci podporující stávku, pokud nezískají „transformační“ novou smlouvu od filmových společností.

Dopis, který byl široce rozšířen v Los Angeles, podepsali lidé jako Meryl Streep, Mark Ruffalo, Jennifer Lawrence a Quinta Brunson. Podle publikace Deadline má nyní více než 1000 podpisů.

Jak scénáristé, tak herci stávkují nejen za lepší plat, ale také za omezení používání umělé inteligence (AI) ve výrobě, která je podle nich „existenční“ hrozbou. Tvrdí, že umělá inteligence by mohla vytvořit scénář soudného dne, kde by hluboce falešní a mrtví herci mohli být hvězdami zítřka prostřednictvím počítačově generovaných tváří a hlasů.

Pro mnohé v oboru je to bezútěšná myšlenka – natáčení filmů generovaných počítačem bez účasti kameramana, herce nebo spisovatele.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

1 komentář

  1. Fuj, to jsou ale odporní komunisti a závistivé, chudé, nevzdělané a neúspěšné socky, které umějí jenom natahovat ručičku. To by se u nás nestalo, čeští herci to je panečku jinačí liga. Co český herec, to kovaný kapitalista a hlavně demokrat od přirození. Tady by se od nás mohly jinak ve všem nejlepčejší a nikdy jinak Spojené státy učit. HOWGH!

Comments are closed.