-1.5 C
Czech
Sobota 2. prosince 2023

Německá ekonomika se propadla do recese. Zasáhla ji inflace

Přetrvávající inflace pomohla zatlačit Německo do recese v prvních třech měsících roku. Ukazují to poslední údaje o růstu. Zprávu přinesla agentura Reuters, BBC a další servery.

Největší evropská ekonomika byla také těžce postižena, když po invazi na Ukrajinu vyschly dodávky ruského plynu, uvádějí podle BBC analytici. Hrubý domácí produkt klesl v prvním čtvrtletí po očištění o cenové a kalendářní vlivy o 0,3 %, uvedl statistický úřad. To následovalo po poklesu o 0,5 % v posledních třech měsících loňského roku. Recese je běžně definována jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu.

„Pod tíhou nesmírné inflace německý spotřebitel padl na kolena a stáhl s sebou celou ekonomiku,“ řekl Andreas Scheuerle, analytik DekaBank.

Údaje o německém HDP ukázaly „překvapivě negativní signály“, řekl ve čtvrtek ministr financí Christian Lindner. Dodal, že při srovnání Německa s jinými vysoce rozvinutými ekonomikami ekonomika ztrácí potenciál růstu. „Nechci, aby Německo hrálo v lize, ve které sestupujeme na poslední příčky,“ řekl. Odkázal tím na prognózy Mezinárodního měnového fondu, který z evropských zemí předpovídá recesi v roce 2023 pouze v Německu a Británii.

Nižší výdaje domácností, pokles projede aut

Míra inflace v Německu dosáhla v dubnu 7,2 %, což je nad průměrem eurozóny, ale pod 8,7 % ve Spojeném království. Vyšší ceny zatížily výdaje domácností za potraviny, oblečení a nábytek. Průmyslové zakázky jsou také slabší, což odráží dopad vyšších cen energií na podniky.

„Přetrvávání vysokých cenových růstů bylo i na začátku roku pro německou ekonomiku zátěží,“ uvedl v prohlášení spolkový statistický úřad Destatis. Původně agentura odhadovala nulový růst za první čtvrtletí letošního roku, což naznačovalo, že Německo ustoupí z recese.

Revidované údaje však ukázaly, že výdaje domácností byly o 1,2 % nižší než v předchozím čtvrtletí. Vládní výdaje byly o 4,9 % nižší a prodeje aut také klesly poté, co byly sníženy vládní granty na elektrická a hybridní auta.

Vzhledem k velké závislosti Německa na ruské energii byla recese méně závažná, než někteří předpovídali. Mírná zima a znovuotevření čínské ekonomiky pomohly zmírnit dopad vyšších cen energií.

Oživení průmyslu by mělo pomoci

Investice soukromého sektoru a export vzrostly. Investice do strojů a zařízení se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšily o 3,2 %, zatímco investice do stavebnictví se mezičtvrtletně zvýšily o 3,9 %. Vývoz vzrostl o 0,4 %, zatímco dovoz klesl o 0,9 %, uvádí agentura Reuters.

To ale nestačilo k tomu, aby se Německo dostalo ze „zóny nebezpečí“ recese, uvedli analytici. „První indikátory naznačují, že situace bude ve druhém čtvrtletí [roku 2023] i nadále podobně slabá,“ řekl bankovní analytik LBBW Jens-Oliver Niklasch. Německá centrální banka Bundesbank však očekává, že ekonomika ve čtvrtletí duben až červen mírně poroste, přičemž oživení průmyslu vyrovná stagnující spotřebitelské výdaje. MMF předpověděl, že Německo bude nejslabší z vyspělých světových ekonomik a letos klesne o 0,1 %.

Sledujte nás na sítích

Slabá ekonomika snižuje investice do whisky. Zájem o luxus upadá

Hodnota vzácných lahví whisky prodaných v aukci zažila největší propad za posledních deset let, s výjimkou období pandemie. Tento trend naznačuje, že pokles poptávky po luxusním zboží se nyní projevuje i u třídy aktiv, která byla dříve považována za bezpečný přístav v nestabilních tržních podmínkách.

Cena lithia se letošní rok propadla o 75 procent

Ceny uhličitanu lithného, klíčové komodity na světovém trhu s lithiem, ve čtvrtek v Číně klesly o dalších 2,3 procenta. Celkově se tento měsíc propadly o 20 procent a naposledy zaznamenaly denní nárůst 25. října.

NEJNOVĚJŠÍ

Slabá ekonomika snižuje investice do whisky. Zájem o luxus upadá

Hodnota vzácných lahví whisky prodaných v aukci zažila největší propad za posledních deset let, s výjimkou období pandemie. Tento trend naznačuje, že pokles poptávky po luxusním zboží se nyní projevuje i u třídy aktiv, která byla dříve považována za bezpečný přístav v nestabilních tržních podmínkách.

Cena lithia se letošní rok propadla o 75 procent

Ceny uhličitanu lithného, klíčové komodity na světovém trhu s lithiem, ve čtvrtek v Číně klesly o dalších 2,3 procenta. Celkově se tento měsíc propadly o 20 procent a naposledy zaznamenaly denní nárůst 25. října.

2 KOMENTÁŘE

  1. Ülkemizde ve dünyada sosyal medya kullanımı giderek artıyor. Bu da işletmelerin, markaların veya kişisel hesapların sosyal medyada var olması için büyük bir şans sağlıyor. Ancak sosyal medyada var olmak yeterli değildir. Etkileşim oranınızın yüksek olması, takipçi sayınızın artması önemlidir. Bunun için de Instagram takipçi satın almak veya Tiktok takipçi satın almak gibi yöntemlere başvuruluyor. Teknopatik.com, bu konuda en güvenilir siteler arasında yer alıyor. Teknopatik.com üzerinden yapacağınız Instagram takipçi satın alımı ile organik takipçi kazanabilirsiniz. Aynı şekilde Tiktok izlenme satın alımı ile de videolarınızın daha fazla görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Teknopatik.com’un smm paneli sayesinde, sosyal medya hesaplarınızın etkileşim oranını da arttırabilirsiniz. Teknopatik.com’un smm paneli, sosyal medya hesaplarınızı profesyonelleştirmek için ideal bir çözüm sunuyor. Sadece İnstagram ve Tiktok değil, aynı zamanda diğer sosyal medya platformları için de hizmetler sunuyorlar. Buna ek olarak, Teknopatik.com’un smm paneli ile spam hesaplardan gelen takipçiler yerine gerçek takipçiler kazanabilirsiniz. Bu sayede hesabınızın güvenilirliği artar. Teknopatik.com’un smm panelinden yararlanmak oldukça kolay. Tek yapmanız gereken siteye giriş yaparak, istediğiniz hizmeti seçmek ve ödeme işlemini gerçekleştirmek. Ödeme sonrası satın aldığınız takipçi veya izlenme hemen hesabınıza eklenecektir. Tüm bunların yanı sıra, Teknopatik.com’un smm paneli ile sosyal medya hesaplarınızı büyütmek için harcadığınız zamanı en aza indirebilirsiniz. Manüel olarak takipçi veya izlenme kazanmak yerine, smm paneli sayesinde otomatik olarak hesabınız büyür. Teknopatik.com’un smm paneli ile Instagram takipçi satın almak, Tiktok takipçi satın almak veya diğer sosyal medya platformları için hizmet satın almak işletmeniz, markanız veya kişisel hesabınız için önemli bir başarı faktörü olacaktır. Tek yapmanız gereken, Teknopatik.com üzerinden doğru hizmeti seçmek ve siparişi tamamlamak.

  2. Statik proje, konusunda tecrübeli İnşaat Mühendisi tarafından yapılmalıdır. Bir yapının haddinden fazla çelik kullanılarak yapılması pahalı bir imalattır ve bu yatırımcı için gereksiz bir külfettir. Merter Mühendislik olarak gayet profesyonel bir şekilde hizmet alabilirsiniz.

Comments are closed.