Německo v úvodu roku předvedlo výkon, který nečekali ani ti optimističtější analytici. Hrubý domácí produkt poskočil v prvním čtvrtletí o 0,4 procenta – dvojnásobek oproti původnímu odhadu. Tahounem byl export a chuť domácností utrácet.
Firmy navíc zrychlily tempo. Výrobci se snažili exportovat zboží dřív, než začnou platit nové americké celní sazby. Právě obava z tarifů přispěla k výraznému nárůstu průmyslové výroby a exportu v březnu.
Good Morning from Germany, where the economy grew by 0.4% in Q1 2025—beating expectations of 0.2% and marking the strongest quarterly growth since Q3 2022.
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) May 23, 2025
The rebound was fueled by rising consumer and business spending and an export surge ahead of expected US tariffs.
Private… pic.twitter.com/2g5RJreuOT
Podle šéfky spolkového statistického úřadu Ruth Brand bylo březnové oživení natolik silné, že si vynutilo přepsání předchozích předpokladů. Výrazně rostl především export automobilů a léčiv. Podle agentury AP tak Německo zaznamenalo největší čtvrtletní růst od třetího kvartálu 2022.
Další předpovědi jsou však opatrné
Přesto zůstávají vyhlídky do budoucna opatrné. Ekonomičtí poradci nové vlády kancléře Friedricha Merze očekávají pro letošní rok stagnaci. Růst HDP by měl příští rok dosáhnout jen jednoho procenta.
Merzova koalice však plánuje mohutné investice do infrastruktury, které by měly ekonomiku rozhýbat. Součástí strategie je i uvolnění dluhových limitů a vyšší výdaje na obranu, digitalizaci či klimatická opatření. Zároveň se vláda chystá prodloužit mandát armády v několika zahraničních misích.
Podle Carstena Brzeského z ING Bank může být současné oživení pouze „pozitivní výkyv“. Dle něj se podniky snažily co nejvíce vytěžit z období před zavedením cel. Zda se pozitivní trend udrží, tak zůstává otázkou.