8 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Jak byl stvořen McDonald’s? Od skromných začátků ke globálnímu gigantu

Každý, kdo alespoň občas jí rychlé občerstvení, zná McDonald's, globální řetězec, který provozuje více než 35 000 restaurací po celém světě. Málokdo však zná příběh jeho počátků a osobností, které tuto proslulou značku založily.

Neočkovaní zaměstnanci Delta Air Lines přijdou o část příjmu

Třetí největší americká letecká společnost Delta chce uvalit měsíční příplatek ve výši 200 dolarů (přes 4300 korun) na zaměstnance, kteří nejsou očkovaní proti covidu-19. Zároveň bude nemocenskou platit jen těm, kteří onemocní navzdory dokončené vakcinaci. Ve středu o tom informovaly agentura Reuters a zpravodajský web BBC.

Ředitel společnosti Ed Bastian prohlásil, že tento krok pomůže zastavit agresivní šíření koronaviru. Počty nových případů covidu-19 ve Spojených státech v posledních týdnech stále rostou.

Ve sdělení zaměstnancům Bastian uvedl, že Delta bude příplatek vyžadovat od 1. listopadu od zaměstnanců zapsaných v jejím plánu zdravotního pojištění. Opatření se tak dotkne většiny ze 75 000 pracovníků firmy.

Podle jeho vyjádření hospitalizace kvůli covidu-19 stojí Deltu 50 000 dolarů na osobu, což je pro společnost neudržitelné.

„Tento příplatek bude nezbytný pro řešení finančního rizika, které rozhodnutí nenechat se očkovat vytváří pro naši společnost,“ řekl ředitel. „V posledních týdnech od rozšíření varianty B.1.617.2 nebyl žádný zaměstnanec Delty hospitalizovaný s covidem plně očkovaný,“ pokračoval Bastian.

Od 30. září budou muset neočkovaní zaměstnanci Delty každý týden absolvovat test na covid-19 a nosit ochranu nosu a úst ve všech vnitřních prostorách firmy.

V současnosti musí všichni zaměstnanci leteckých společností USA v letadle nosit ochranné masky, což se nicméně nevztahuje na kanceláře aerolinek.

Cukr nebo bič? Společnosti zaměstnance k očkování motivují různě

Americké společnosti zkoušejí řadu přístupů, jak povzbudit zaměstnance, aby se nechali očkovat, zatímco varianta delta zachvátila zemi.

Wade Symons z globální poradenské firmy Mercer soudí, že americké firmy dosáhly bodu zlomu v přijímání přísnějších opatření, která by motivovala zaměstnance k očkování. „Předpokládáme, že v příštích týdnech oznámí povinné očkování a příplatky i další společnosti,“ řekl agentuře Reuters.

Po plném schválení vakcíny od společností Pfizer/BioNTech americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) prezident Joe Biden znovu apeloval na občany, aby se proti covidu-19 nechali naočkovat.

Společnost United Airlines bude po svých zaměstnancích požadovat, aby se nechali očkovat. Investiční banka Goldman Sachs od svých zaměstnanců vyžaduje vakcinační status, jinak se nedostanou do budovy. Technologičtí giganti Google a Facebook zase do kanceláří nepustí neočkované zaměstnance.

Investiční gigant Vanguard naopak nabídl očkovaným zaměstnancům prémii 1000 dolarů, zatímco společnosti Amazon a Apple nemají zavedenou žádnou politiku.

Ve středu investiční banka Credit Suisse uvedla, že požádá všechny neočkované zaměstnance, aby od 7. září pracovali z domova. Podobně jako další firmy odložila úplný návrat do kanceláří až na říjen.

Krok Delta Air Lines přichází ve chvíli, kdy američtí dopravci bojují o obnovení důvěry po prudkém poklesu poptávky během pandemie. Příjmy letecké společnosti za cestující činily za tři měsíce do 30. června 5,3 miliardy dolarů, což je o více než 50 procent méně než za stejné období v roce 2019 před vypuknutím krize.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.