Nvidia se důrazně ohradila proti nedávno oznámeným nařízením Bidenovy administrativy zaměřeným na regulaci prodeje čipů s umělou inteligencí. Považuje je za „bezprecedentní a zavádějící“. Cílem těchto směrnic je posílit bezpečnost USA, Nvidia však tvrdí, že ohrožují americkou konkurenceschopnost na trhu s umělou inteligencí. Společnost kritizuje tento přístup jako přehnaný, podle ní by mohl brzdit inovace a poškodit odvětví.
Společnost Nvidia (NVDA) v pondělí vyjádřila značné znepokojení nad nově zveřejněnými pokyny Bidenovy administrativy týkajícími se prodeje čipů umělé inteligence cizím státům. Administrativa tvrdí, že tato nařízení mají posílit bezpečnost a ekonomickou sílu USA, ale viceprezident Nvidie pro vládní záležitosti Ned Finkle to vnímá zcela jinak. Označil tato opatření za „bezprecedentní a zavádějící“. Naznačil, že by mohla poškodit vedoucí postavení Ameriky v oblasti umělé inteligence.
Nvidia $NVDA just put out this statement reacting to 🇺🇸 President Biden’s newest proposed restrictions on access to AI tech for different countries
— Evan (@StockMKTNewz) January 13, 2025
“The Biden Administration now seeks to restrict access to mainstream computing applications with its unprecedented and misguided… pic.twitter.com/e84UzxQey8
V podrobném blogovém příspěvku Finkle kritizoval odcházející administrativu a obvinil ji z ohrožení globálního pokroku v oblasti umělé inteligence. „V posledních dnech svého působení se Bidenova administrativa snaží podkopat vedoucí postavení Ameriky více než dvousetstránkovým regulačním marasmem, který byl vypracován v tajnosti a bez řádného legislativního přezkumu,“ uvedl.
Dodal, že tyto rozsáhlé předpisy by zavedly nadměrnou byrokratickou kontrolu nad návrhem základních amerických polovodičových technologií a jejich uváděním na trh.
Oslabení konkurenceschopnosti
Nově zavedené směrnice v podstatě vyjímají 18 klíčových spojenců USA z přísných předpisů a zároveň stanovují podmínky pro společnosti, které chtějí získat takzvaný status „univerzálního ověřeného koncového uživatele“ (UVEU). Tento status umožňuje firmám, které splňují specifické bezpečnostní a důvěryhodné standardy a mají sídlo ve spojeneckých zemích, posílit své výpočetní zdroje a pořídit si významné množství pokročilých grafických procesorů.
Společnost Nvidia nicméně tvrdí, že tato omezení nezvýší bezpečnost USA, ale naopak by mohla oslabit globální konkurenceschopnost země v klíčových technologických odvětvích.
Finkle poznamenal: „Nová Bidenova pravidla by spíše než zmírnění jakýchkoli hrozeb pouze oslabila globální konkurenceschopnost Ameriky a podkopala by inovace, díky nimž si USA udržují náskok.“
Současnou politiku postavil do kontrastu s tím, za co vděčí první Trumpově administrativě. Tvrdí, že podpořila prosperující prostředí pro inovace v oblasti umělé inteligence nezatížené nadměrnou regulací. Generální ředitel společnosti Nvidia Jensen Huang mezitím vyjádřil ochotu spolupracovat s nastupující Trumpovou administrativou na utváření politiky v oblasti umělé inteligence a zajistit, aby technologický sektor prosperoval bez zbytečných omezení.