25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nejvyšší soud USA zrušil Bidenův plán na odpuštění studentských půjček

Nejvyšší soud USA udělil v pátek prezidentu Joe Bidenovi bolestivou porážku. Zablokoval jeho plán na zrušení dluhu studentských půjček ve výši 430 miliard dolarů. Tento krok měl přinést prospěch až 43 milionům Američanů a Biden by jím splnil předvolební slib.

Po neshodách uzavřel Facebook v Austrálii dohodu s Murdochovými médii. Bude platit za využívání zpráv

Dohoda mezi sociální sítí Facebook a největší mediální organizací v Austrálii News Corp značí usmíření po dlouhodobých sporech. V pondělí to uvedla agentura Reuters. Majitel korporace a mediální magnát Rupert Murdoch totiž na technologického giganta dlouho tlačil kvůli ušlým ziskům. Nakonec mu ale pomocnou ruku podala tamní vláda. Vydala totiž zákon, který společnost Facebook zavazuje k vyplácení podílu z výdělku získaného skrz reklamy u článků.

Po přijetí australského zákona je News Corp první velká mediální společnost, která k dohodě s Facebookem přistoupila. Zahrnuje totiž všechny jeho tituly jako například The Australian, The Daily Telegraph nebo The Herald Sun, stejně jako online server news.com.au. Organizace totiž vlastní asi dvě třetiny tamních metropolitních novin. Uzavřená smlouva má platit tři roky, její detaily, ani výši vyplácené částky však ani jedna ze stran nezveřejnila. K podobným smlouvám pak přistupují také další australská média jako například Seven West.

Články ze zmíněných médií pak mají být také součástí rubriky Facebook News. Tedy části sociální sítě vyhrazené na publikování vybraných novinových textů z různých publikací. „Dohoda s Facebookem je pro transformaci podmínek fungování mediálního trhu přelomová a bude mít na australský obchod významný dopad,“ popsal smlouvu podle Reuters ředitel News Corp Robert Thomson. Pokud by k ní Facebook nepřistoupil sám, hrozily by mu podle nového zákona pokuty určené speciálním úředníkem.

Na protest zablokoval Facebook v Austrálii zprávy. Google si to na poslední chvíli rozmyslel

Facebook se totiž zpočátku proti novému zákonu ohrazoval, na protest proto na svých stránkách dočasně zablokoval veškerá australská média. Tento krok byl však kritizován, a to především proto, že sociální síť zároveň zcenzurovala i různé vládní či neziskové stránky potřebné pro běžný chod společnosti. Blokaci ukončil Facebook až ve chvíli, kdy australská vláda přistoupila na zmírnění některých částí tehdy ještě projednávaného zákona. Ten se stal první legislativu na světě, která přímo zavazuje velké technologické firmy platit médiím za využívané zprávy.

V současnosti je ale zároveň Murdochova korporace vyšetřována, kvůli možnému vytváření monopolu na australském mediálním trhu. Společnost News Corp také minulý měsíc uzavřela smlouvu s Googlem. Ten stejně jako Facebook hrozil smazáním obsahu, nakonec ale s mediálními organizacemi uzavřel smlouvu ještě před tím, než zmiňovaný zákon prošel. Tím pádem mohou být články z amerických, britských i australských médií vlastněných News Corp publikovány na platformě Googlu zvané News Showcase. Pod mediální korporaci pak patří také známé tituly jako Wall Street Journal či New York Post.

V Austrálii pod ni spadá také televizní stanice Sky News, podobná konzervativnímu „dvojčeti“ Fox News ve Spojených státech amerických. Ta s Facebookem už dříve podobnou dohodu uzavřela. Společnost News Corp totiž v Austrálii dlouhodobě vedla lobby u tamních politiků. A to právě za snahu získat od velkých technologických firem část peněz, kterou jim podle nich z reklam berou. Od začátku pandemie totiž musela korporace kvůli finančním potížím ukončit vydávání několik desítek novin.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.