25.2 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Ryanair předpovídá silné léto po téměř rekordním ročním zisku

Ryanair dosáhl v roce do 31. března téměř rekordního celoročního zisku. Je opatrně optimistický, že robustní letní poptávka zajistí v příštích 12 měsících další mírný růst i přes zvýšené náklady na palivo.

Ekologické létání se prodraží, klesne poptávka po letenkách

Přechod na udržitelné letecké palivo prodraží kvůli vysokým nákladům na jeho výrobu letenky, což sníží poptávku po létání, uvedla skupina pro udržitelnost zastupující britský letecký průmysl. Spojené království chce dosáhnout nulových emisí v leteckém průmyslu do roku 2050.

Přepravní gigant Maerksk varoval před klesající poptávkou po dopravě a logistice

Největší kontejnerová přepravní společnost Maerksk vykázala ve třetím letošním čtvrtletí rekordní zisky díky vysokým sazbám, čímž překonala očekávaní analytiků. Varovala však před propadem poptávky po kontejnerové dopravě a logistice. Akcie firmy na začátku obchodování v Evropě po tomto oznámení klesly o 6 procent. Informovala o tom stanice CNBC a agentura Reuters.

Největší přepravní kontejnerová společnost Maerksk, která je považována za „barometr globálního obchodu“, uvedla, že vykázala za třetí letošní čtvrtletí rekordní zisky díky vysokým sazbám v námořní dopravě, ale varovala před poklesem poptávky.

Dánský gigant podle televize CNBC utržil čtvrtletní zisk před zdaněním, odpisy a amortizací ve výši 10,9 miliardy dolarů oproti 6,94 miliardy dolarů minulý rok. Analytici přitom očekávali čtvrtletní zisk ve výši 9,8 miliardy dolarů.

Počet kontejnerů, které letos společnost Maerksk naložila na lodě, ale meziročně klesl o 7,6 procenta.

Generální ředitel společnosti Soren Skou vysvětlil, že za těmito pozitivními výsledky stojí nárůst sazeb v námořní dopravě. Současně ale dodal, že sazby dosáhly svého vrcholu a ve čtvrtém čtvrtletí dojde k jejich propadu kvůli klesající poptávce a uvolnění přetížení dopravního řetězce.

„Je jasné, že sazby za lodní přepravu dosáhly vrcholu a během dalšího čtvrtletí se začnou normalizovat, tažené jak klesající poptávkou, tak uvolněním přetížení dodavatelského řetězce,“ citovala agentura Reuters Skoua.

Temná mračna na obzoru

Skou naznačil, že očekává propad zisků z námořních operací společnosti Maerksk v dalších měsících.

„S válkou na Ukrajině, energetickou krizí v Evropě, vysokou inflací a hrozící globální recesí je na obzoru spousta temných mraků,“ myslí si Skou.

Dodal, že současná krize zatěžuje kupní sílu spotřebitelů, což se odráží v poptávce po dopravě a logistice. Přesto se však bude společnost Maerksk snažit o příležitosti k růstu v rámci dopravy a logistiky.

Již dříve firma upozornila na klesající zájem o kontejnerovou přepravu přes oceán v důsledku oslabení důvěry spotřebitelů a na přetížení dopravních řetězců.

Ve středu firma uvedla, že očekává celosvětový pokles poptávky po kontejnerové přepravě v roce 2022 o 2 až 4 procenta.

Akcie Maerksk po středečním oznámení klesly v Evropě na začátku obchodování o 6 procent.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

1 komentář

  1. Kdyby někdo varoval přepravní gigant, že nic netrvá ve světě věčně, jistě bych v tom spatřoval logiku. Když ale subjekt varuje zbytek světa, že ho ani nenapadlo s něčím takovým počítat, co na to říct? No pánové, to jsou pravidla džungle. Váš niterný zájem, vaše volba. Přece změna je život! Já jsem to slyšel v životě moc krát.

Comments are closed.