Více
  19.9 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Rusové si kávu od Starbucks již nevychutnají. Značka ze země odchází

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Mezinárodní výrobce kávy a největší obchodní řetězec kaváren na světě Starbucks Corporation definitivně opouští Rusko. Děje se tak po březnovém pozastavení provozu a přerušení dovozu produktů do země. Finanční ztráty v důsledku tohoto rozhodnutí značka nesdělila. Její zaměstnanci budou propláceni po dobu šesti měsíců. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Jerusalem Post. 

  Mezinárodní výrobce kávy a obchodní řetězec kaváren Starbucks stahuje po 15 letech svou značku z Ruska, uvádí BBC News. Firma tak reaguje na stále probíhající válku na Ukrajině, v jejímž případě je konec v nedohlednu. 

  Společnost v březnu pozastavila provoz svých kaváren v Rusku. Těch tam od roku 2007 má 130. Provozuje je držitel licence Alshaya Group, přičemž v nich zaměstnává na 2000 lidí, píše The Jerusalem Post. Současně firma stopla dovoz svých produktů do země. 

  „Starbucks se rozhodl stáhnout a na ruském trhu již nebude přítomen,” stojí na webových stránkách společnosti Alshaya Group. 

  „Řetězec kaváren ujistil, že bude i nadále poskytovat podporu svým zaměstnancům v Rusku, včetně proplácení po dobu šesti měsíců a pomoci při hledání nové práce,” pokračuje firma. 

  Finanční ztrátu Starbucks neuvedl. 

  Rusko opustil také McDonald’s

  Rozhodnutí Starbucks přišlo krátce po oznámení provozovatele rychlého občerstvení McDonald’s o odchodu z ruského trhu, a to po 32 letech. 

  Firma ve svém prohlášení sdělila, že ji k tomu přiměla humanitární krize způsobená válkou na Ukrajině a nepředvídatelné provozní prostředí. 

  McDonald’s v Rusku provozoval 850 restaurací a zaměstnával 62 000 zaměstnanců. 

  Společnost podniky prodá ruskému podnikateli a držiteli licence Alexanderovi Govorovi, který provozuje 25 restaurací McDonald’s na Sibiři. 

  Stejně tak jako Starbucks, také McDonald’s v březnu pozastavil činnost svých podniků v Rusku. Přišel tak o 55 milionů dolarů. 

  Rozpoutání války na Ukrajině přimělo Západ a Spojené státy uvalit na Rusko tvrdé ekonomické sankce a izolovat Moskvu od globálního finančního systému. 

  Rusko od začátku invaze na Ukrajinu opustila celá řada velkých společností z celého světa. Patří mezi ně například technologičtí giganti Samsung a Apple, streamovací služba Netflix, kosmetická značka L’Occitane či módní obr Chanel.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama