Růst cen potravin v červnu již třetí měsíc v řadě zpomaluje, ukázal index cen potravin Organizace spojených národů. Je však nepravděpodobné, že se to v následujících měsících projeví také v nákladech spotřebitelů. Ceny zůstávají na vyšší úrovni než ve stejném období minulého roku. Informovala o tom stanice BBC News. Nejhůře ekonomické turbulence snáší Spojené království, napsal deník The Guardian.
Globální růst cen podle indexu cen potravin Organizace spojených národů (OSN) již třetí měsíc v řadě zpomaluje. Klíčové ceny potravinových komodit v červnu poklesly ve srovnání s květnem o 2,3 %, napsal server BBC.
Ceny obilovin a jedlých olejů vykázaly pokles, neboť ustoupily z šokových maxim způsobených vypuknutím války na Ukrajině. Celkově však zůstávají o 23 % vyšší než ve stejném období v loňském roce.
Global food prices fall but shoppers still face bill hikes https://t.co/zVJHNaVVYY
— BBC News (UK) (@BBCNews) July 8, 2022
Ceny potravin však nahoru nevytlačila pouze válka na Ukrajině. Svou roli sehrály také obavy z nepříznivých klimatických podmínek, silná globální poptávka a rostoucí náklady za dopravu.
„Faktory, které v první řady vyhnaly globální ceny vysoko, jsou stále ve hře,“ sdělil hlavní ekonom OSN Maximo Torero Cullen.
Podle aktuálních čísel klesly v červnu ceny obilovin o 4 % a oleje o 7,6 %. Rovněž zlevnil cukr, ovšem ceny masa a mléčných výrobků nadále rostly.
Důvod k radosti? Příliš brzy
Zpráva OSN je pozitivní, avšak důvodem k radosti zatím není. Nižní ceny v supermarketech a dalších obchodech spotřebitelé ještě minimálně několik měsíců nepocítí.
Ceny potravin rostly již začátkem roku 2022 kvůli pandemii nemoci covid-19. Vpád ruských vojsk na Ukrajinu však pocítili spotřebitelé ve svých talířích tisíce kilometrů daleko.
Bank of England vows to get #inflation back to 2%.
— Equitable Law | English – Solicitors For Business (@Equitable_Law) July 7, 2022
Interest rates are only going in one direction (and that’s UP) . . .https://t.co/KnUc2VyfIY
Rusko a Ukrajina představují pouhá 2 % globálního obchodu. Ukrajina je ovšem klíčovým vývozcem obilovin, slunečnicového oleje a hnojiv.
Již před válkou v období pandemie covidu-19 zasáhl hlad na 150 milionů lidí. Ozbrojený konflikt má potenciál pro zvýšení hladu u dalších 40 milionů. Podle OSN může potravinová krize trvat roky.
Růst cen potravin, energií a pohonných hmot vedl ke globálnímu nárůstu inflace. Nejvíce jí podle deníku The Guardian trpí Spojené království. V květnu inflace v zemi dosáhla hranice 9,1 % a Bank of England se obává růstu až přes hranici 11 %