V době, kdy se globální trh s ropou potýká s nejistotou, Saúdská Arábie hrozí, že pokud členové OPEC+ nedodrží těžební kvóty, dojde ke zvýšení produkce ropy.
Princ Abdalazíz bin Salmán, ministr energetiky, varoval, že cena za barel by mohla klesnout až na padesát dolarů. Vyvolala tak obavy o trh a z možnosti cenové války mezi producenty.
Saúdská Arábie, jako dominantní vývozce ropy, čelí v současnosti výzvám spojeným s dodržováním dohod po celém světě. I když ceny ropy v poslední době mírně vzrostly, panuje obava, že napětí na Blízkém východě by mohlo vyústit v dramatické zchladnutí trhů. Avšak Rijád by podle zdrojů brzy mohl změnit svou strategii. Může začít zvyšovat produkci ropy, pokud ostatní členové OPEC+ nebudou dodržovat dohodnuté limity.
"Oil prices slide on OPEC demand downgrade, weak China data" – https://t.co/w2e9XdQRwZ
— Ernest Wong (@ErnestWongCA) October 14, 2024
Irák, Rusko a Kazachstán nedodržují kvóty
„Ceny ropy by mohly spadnout až na 50 dolarů, pokud se kartel nebude držet dohodnutých omezení,“ uvedl princ Abdalazíz bin Salmán. Hrozba je převážně mířena na Irák, Rusko a Kazachstán, které překračují povolené kvóty. Mají takto doručit na globální trh více ropy, než kolik bylo dohodnuto. Tato situace znepokojuje Saúdskou Arábii, která se už více než rok snaží ceny ropy stabilizovat.
Obchodníci se v současnosti obávají, že pokud Saúdská Arábie skutečně spustí cenovou válku, tak by jiní producenti nemuseli zvládnout tlak na své zisky. Mezi členy OPEC+ panuje napětí, protože některé státy jako Irák zvýšily produkci. „Pokud bychom přidali další barely s ropou, aby jsme si zajistili vyšší podíl na trhu, bylo by to pro menší producenty zničující,“ varoval bin Salmán.
Na pozadí těchto ekonomických tlaků hrají klíčovou roli i další faktory. Patří mezi ně i poptávka z Číny, která je největším importérem ropy. Avšak recese v čínské ekonomice stále brání optimistickému výhledu trhů. Saúdská Arábie se tak ocitá v nelehkém balancování mezi udržením svých tradičních lídrů na trhu a vyrovnáváním se s turbulentními ekonomickými podmínkami.
Rijád je tedy sice pod tlakem, ale také připraven čelit potenciálnímu vzedmutí cenové války, aby se vyhnul dalším ztrátám na globálním trhu.