Neočekávaná energetická daň, politická nejistota a zvýšené náklady. Právě kvůli těmto faktorům klesají investice britských těžařů do fosilních projektů v Severním moři. Zvyšují se tak rizika, že Británie nedosáhne energetické soběstačnosti a stane se závislou na dovozu. Na zprávu upozornili BBC a World Oil.
Obchodní sdružení Offshore Energies UK (OEUK) ve své nejnovější zprávě upozornilo na pokles investic do těžby fosilních paliv v Severním moři. Celkem 9 z 10 britských těžařů snižuje investice kvůli vysokým daním, inflaci a politické nejistotě.
Ve zprávě stojí, že pokračující úbytek těchto investic povede do roku 2030 k propadu produkce ropy o 80 procent, čímž se zvýší závislost Spojeného království na zahraničním dovozu. Investice do těžby brzdí i vysoké náklady za materiály a nedostatečný přístup k financím.
North Sea oil and gas losing investments, says report https://t.co/M06oX2DaWt
— BBC News (UK) (@BBCNews) March 28, 2023
Tato kombinace faktorů povede ke snížení produkce ropy o 500 milionů barelů, což se rovná roční těžbě v Severním moři. Environmentální skupina Uplift podle televize BBC News upozornila na nutnost investovat do obnovitelných zdrojů.
Energetická krize způsobená válkou na Ukrajině však přiměla svět více se spoléhat na fosilní paliva. Jak upozornil Ross Dornan z OEUK, ropa a plyn budou do poloviny roku 2030 stále zajišťovat asi polovinu energetických potřeb Británie.
Pomalý odklon od fosilních paliv
„Měli bychom se snažit získat co nejvíce této energie z našich vlastních zdrojů, tedy ze Severního moře,“ vysvětlil Dornan. „Proto je pro Spojené království zásadní zvýšit investice. Alternativou je stále více spoléhat na jiné země.“
Členské organizace OEUK mají společně v tomto desetiletí za projekty pobřežní větrné energie utratit až 30 miliard liber, píše magazín World Oil. Vybudování takových elektráren však může kvůli technickým a regulačním překážkám trvat až deset let.
Důvěrou investorů navíc otřásla pětiletá 45procentní neočekávaná daň z obnovitelných zdrojů pro poskytovatele zelené energie. „Většina projektů pro tohle desetiletí stále není schválena,“ upozorňuje na další problém zpráva.
Výkonná ředitelka Uplift Tessa Khan investice do zelené energie pochválila, avšak upozornila na příliš pomalý odklon. „Británie se musí ujistit, že náš zastaralý ropný a plynárenský průmysl nezpomaluje tempo změn a nezdržuje nás,“ varovala Khan.
Energetické společnosti uvedly, že těžba fosilních paliv v Severním moři musí uprostřed snahy přejít na obnovitelné zdroje klesat úměrně se spotřebou, aby se zabránilo rostoucí závislosti na dovozu.