Donald Trump znovu míří svou kritiku na předsedu Fedu. Tentokrát kvůli nákladné rekonstrukci sídla centrální banky. Jenže snaha odvolat Jeroma Powella by mohla spustit řetězovou reakci, která otřese důvěrou investorů i stabilitou americké ekonomiky.
Prezident Trump znovu vystoupil proti šéfovi Federálního rezervního systému Jeromu Powellovi. Dlouhodobě mu vyčítá neochotu snižovat úrokové sazby, nově poukazuje na předraženou rekonstrukci sídla Fedu za 2,5 miliardy dolarů. „Myslím, že to je svým způsobem důvod k odvolání,“ řekl Trump.
Právníci ale upozorňují, že předsedu Fedu nelze jen tak vyhodit. Zákon požaduje „vážný důvod“ a Powell by mohl argumentovat, že jde o zástěrku. „Prezident nemůže někoho odvolat jen proto, že se mu nelíbí jeho kravata,“ připomněl profesor Todd Phillips z Georgia State University.
The theory is that a new Fed chair would be more likely to fall in line with Trump’s lobbying for lower interest rates, and that would push down short-term yields https://t.co/6IKlZYo6tD
— Bloomberg (@business) July 20, 2025
Trhy reagují citlivě
Již samotné spekulace o Powellově možném konci způsobily na trzích výkyvy. Dolar oslabil, výnosy dlouhodobých dluhopisů vzrostly a investoři znejistěli. „Finanční trhy vyslaly varovný signál,“ uvedl Krishna Guha z Evercore ISI. Trump později reagoval ujištěním, že „zatím“ o odvolání neuvažuje.
Ekonomové varují, že ztráta nezávislosti Fedu by mohla mít vážné následky. Pokud trh uvěří, že centrální banka jedná pod politickým tlakem, porostou inflační očekávání a s nimi i dlouhodobé úroky. Výsledkem by byly dražší půjčky pro firmy, domácnosti i samotnou vládu.
Mramor jako záminka?
Trump obviňuje Powella z plýtvání kvůli použití drahého mramoru při přestavbě budovy. Ironií zůstává, že právě Trumpovi lidé v roce 2020 prosazovali větší využití bílého mramoru, a to navzdory snaze architektů o modernější, skleněné prvky. Náklady ale nadhodily i další položky – podzemní garáž, nové atrium či bezpečnostní úpravy.
Powell se hájí tím, že Fed „bere odpovědnost za veřejné prostředky velmi vážně“. Podle právníků ale jakýkoli pokus o odvolání kvůli rekonstrukci může soud označit za politicky motivovaný a neoprávněný.
Důvěra v ohrožení
Zpochybňování role centrální banky má důsledky i mimo finanční trhy. „Podkopávání důvěry v Fed kvůli krátkodobému politickému zisku je receptem na vyšší náklady a nižší životní úroveň,“ varoval ekonom Ernie Tedeschi. Právě Fed má být zárukou, že měnová politika sleduje stabilitu, ne momentální zájmy prezidenta.
Někteří republikáni volají po Powellově konci, jiní varují před následky. „Výkyvy mohou být pro bohaté jen nepříjemností, ale pro běžné Američany zničující,“ napsal senátor Thom Tillis.
Nejde jen o Powella
Pokud by Trump skutečně Powella odvolal, šlo by o precedent. Nikdo v moderní historii šéfa Fedu nevyhodil. Krok by mohl skončit u Nejvyššího soudu a otevřít otázku, zda má prezident právo zasahovat do nezávislé měnové politiky.
Zatím se tedy hraje o čas – i o důvěru, která je pro trhy cennější než jakékoli mramorové obklady.