26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Vatikán popírá, že by věděl o převodech do Austrálie v hodnotě 1,8 miliardy dolarů

Vatikán i australská katolická církev popírají, že by věděly o převodech v hodnotě 1,8 miliardy dolarů. Ty dle tamního finančního úřadu putovaly z Říma do Austrálie během posledních sedmi let. Informovala o tom agentura Reuters.

Tyto informace zveřejnilo v prosinci Australian Transaction Reports and Analysis Centre (AUSTRAC). Podle něj tato konečná částka zahrnovala asi 47 000 samostatných převodů.

Tato částka a tento počet převodů neodešel z Vatikánu,“ uvedl ve středu jeden z vysoce postavených úředníků, který to sdělil agentuře Reuters pod podmínkou anonymity. Dodal, že to nejsou jejich peníze, jelikož takovými penězi nedisponují, a Vatikán bude požadovat od australských úřadů podrobnosti o jejich původu.

Arcibiskup Mark Coleridge z Brisbane řekl agentuře Reuters, že australská církev o žádném takovém převodu nevěděla: „Mohu vás ujistit, že žádná diecéze ani jiná církevní entita žádné z těchto peněz neviděla.

AUSTRAC uvedlo, že převody se pohybovaly od ročních souhrnů ve výši 55,2 milionu dolarů v roce 2014 po 448 milionu dolarů v roce 2017. Převody peněz ve Vatikánu zajišťují dvě vatikánské kanceláře – její banka, známá jako IOR, a APSA, Správa majetku Apoštolského stolce.

Celoroční rozpočet Svatého stolce je přibližně 330 milionů eur. Čísla (AUSTRAC) jsou zhruba čtyřnásobná,“ uvedl úředník. „Vypadá to jako sci-fi.“

Dodal, že Vatikán chce zjistit, zda někdo nelegálně používal jeho jméno nebo název spřízněného subjektu k pohybu peněz přes banky v jiných zemích.

Arcibiskup Coleridge uvedl vzhledem k častým spekulacím, že tyto prostředky nebyly použity na finanční vyrovnání s oběťmi sexuálního zneužívání ani na právní náklady spojené s kardinálem Georgem Pellem. Ten pracoval jako pokladník Vatikánu v letech 2014 až 2017. Poté se vrátil do své rodné Austrálie, aby čelil obvinění ze sexuálního zneužívání.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.