Donald Trump znovu rozvířil obchodní vody. Tvrdí, že Indie nabídla Spojeným státům obchodní dohodu bez cel. Podle něj by šlo o zásadní průlom. Dillí ale říká něco úplně jiného – dohoda zatím není a jednání pokračují.
„Nabídli nám dohodu, kde nám v podstatě nebudou účtovat žádná cla,“ prohlásil Trump během setkání s podnikateli v katarském Dauhá. Kritizoval Indii jako jednu z nejvíce protekcionistických zemí světa a řekl, že její clo je „tak vysoké“, že výrazně brzdí obchod. Podle CNN tím narážel mimo jiné na 70procentní clo na auta nebo 80procentní clo na dovoz rýže.
Indická reakce přišla rychle. „Nic není dohodnuto, dokud není dohodnuto všechno,“ uvedl ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar. Upozornil, že dohoda musí být vyvážená a výhodná pro obě strany.
Napětí mezi USA a Indií se v posledních měsících zvyšuje. Trumpova administrativa zavedla 10% celkovou daň na veškerý dovoz a pro Indii navíc „reciproční clo“ ve výši 26 %. Dillí se snaží využít dočasné 90denní pauzy na vyšší cla, která končí 9. července, a jedná o zmírnění podmínek.
US President Donald Trump says that India has proposed zero tariffs on American goods as part of efforts to strike a new trade agreement with Washington. #DonaldTrump #IndiaUSTradeDeal #DonaldTrump #Tariffs #USTariffs | @VMukherjee7 https://t.co/Pr6EcSQ12O pic.twitter.com/IS2vYy0ef7
— Business Standard (@bsindia) May 15, 2025
Trump nechce, aby Apple v Indii vyráběl
USA jsou pro Indii klíčovým obchodním partnerem, ale obchodní bilance je výrazně nevyrovnaná – Spojené státy mají s Indií deficit přes 45 miliard dolarů. Indie už slevila z některých cel, například na bourbon nebo motocykly, ale zůstává opatrná, zejména v citlivých oblastech jako je zemědělství.
Trump se během návštěvy také obul do společnosti Apple, která přesouvá výrobu iPhonů z Číny právě do Indie. Trump prý řekl šéfovi Applu Timu Cookovi, že o indickou výrobu nestojí: „Řekl jsem mu: Tohle dělat nebudeme. Indie si poradí sama.“
Podle expertů může Indie nabídnout bezcelní režim pro až 90 procent amerického exportu, ale jen výměnou za přísnou reciprocitu. To znamená, že i USA by musely zrušit cla na většinu indického zboží. Otázkou zůstává, zda to bude pro obě země politicky průchodné.