26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

USA: Nejvyšší soud zablokoval pravidla o očkování pro velké korporace. Biden podle nich překročil svou pravomoc

Podle Nejvyššího soudu ve Spojených státech překročil Biden svou pravomoc. Soudci proto ve čtvrtek rozhodli o zrušení jeho nových pravidel pro velké korporace. Firmám nařizovala, aby po svých zaměstnancích vyžadovaly očkování, nebo pravidelné testování. Povinné očkování pro státní zaměstnance ve zdravotnictví však bude platit i nadále.

Velké americké korporace nebudou muset nadále po svých zaměstnancích vyžadovat očkování, nebo pravidelné testování. Ve čtvrtek o tom rozhodl Nejvyšší soud, když zrušil nařízení Bidenovy administrativy.

Podle něj měly korporace s více než 100 zaměstnanci zavést zmíněná pravidla, aby tím zpomalily nárůst počtu nakažených koronavirem. Proti rozhodnutí Bidena ale od listopadu bojovaly jak konzervativní vlády, tak některé organizace nebo nezávislé instituce.

Podobná pravidla však budou nadále platit pro zaměstnance vládních nemocnic a jiných zdravotnických zařízeních. Americký prezident Joe Biden po zveřejnění rozhodnutí vyjádřil zklamání nad „zablokováním rozumných život zachraňujících opatření“. Uvedl to server BBC.

Vyzval však k dobrovolnému přijímání podobných pravidel. „Přidejte se k těm, kteří už je zavedli a požadujte očkování, abyste tak ochránili své zaměstnance, zákazníky i komunity,“ dodal americký prezident.

Pro zrušení Bidenova nařízení byli všichni konzervativní soudci Nejvyššího soudu, tedy šest z devíti. Liberální pak hlasovali pro jejich zachování.

„Jedná se o univerzální risk, který se nijak neliší od denního nebezpeční spojeného například se zločinem, znečištěním ovzduší nebo nevyléčitelnými chorobami,“ uvedli soudci jako svůj důvod proč není koronavirus dostatečnou výjimkou pro zavedení přísných pravidel.

Povinné očkování bude platit pro státem zaměstnané zdravotníky

Pokud by nařízení Bidenovy administrativy prošlo, musely by jeho dodržování vymáhat samotné firmy. Zaměstnancům by kontrolovaly buď certifikát o očkování nebo důkaz ohledně negativního testu provedeného minimálně jednou za týden.

Neočkovaní pracovníci by také museli uvnitř budov nosit roušky. Pravidla by měla dopad na přibližně 80 milion pracujících Američanů.

Povinnost očkování pro zdravotníky pak schválili soudci v poměru 5 ku 4. Dva konzervativci se v tomto případě přidali na liberálnější stranu.

V důsledku rozhodnutí se předpokládá očkování přibližně 10,3 milionu pracovníků v asi 76 tisíc zařízeních napříč Spojenými státy americkými.

Naočkovaných je v současnosti více než 60 procent Američanů, tedy více než 208 milionu lidí. Podle dat Amerického centra pro kontrolu a prevenci nemocí pak přibližně třetina z nich obdržela třetí „booster“ dávku očkování.

Vlastní opatření proti dalšímu šíření covidu-19 v práci zatím dobrovolně zavedly společnosti jako Google, Citibank nebo IBM.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.