Argentinský prezident Javier Milei se dostal do problémů poté, co propagoval nově založenou kryptoměnu $LIBRA. Ta nejprve raketově vystřelila nahoru, aby se vzápětí strmě propadla. Obvinění z podvodu na sebe nenechala dlouho čekat a argentinští právníci nyní diskutují o Mileiho odpovědnosti.
Dne 14. února Milei, jenž je znám svými libertariánskými postoji, představil kryptocoin $LIBRA jako součást projektu Viva la libertad, spjatého s jeho politickou stranou La Libertad Avanza. Na platformě X sliboval, že projekt „podpoří růst argentinské ekonomiky a pomůže financovat malé start-upy a firmy“, přičemž dodal, že „svět chce investovat v Argentině“. Spekulace však vzbudilo načasování zaregistrování oficiálního webu kryptoměny, ke kterému došlo jen tři minuty před prezidentovým tweetem.
Nadšení vydrželo jen pár hodin. Když se objevily první spekulace o tom, že „zasvěcení“ začali své tokeny rychle rozprodávat, hodnota kryptoměny se zhroutila z původních 4,6 miliardy dolarů. Podle finančního serveru Dexscreener mince přišla o 89 procent své hodnoty a drobní investoři utrpěli značné ztráty. Z celkové sumy si však úzká skupina investorů odnesla přibližně 107 milionů dolarů, čímž přispěla k poklesu ceny až o 95 procent.
NEWS: Lawyers have filed fraud charges against President @JMilei for promoting a cryptocurrency on his @X account.
— SolanaFloor (@SolanaFloor) February 17, 2025
President Milei promoted $LIBRA, a coin launched on @solana, which surged to nearly $5 billion before crashing to under $300 million. pic.twitter.com/Vfe3C3I2Ot
Právní kroky a následky
Krach kryptoměny má právní důsledky pro samotného prezidenta. 18. února skupina argentinských právníků obvinila Mileiho z podvodu, přičemž hovoří o možném „nezákonném sdružení“ a aktivní účasti prezidenta. Advokát Jonatan Baldiviezo podle AP News uvedl: „V rámci této struktury došlo k trestnému činu podvodu a prezident sehrál klíčovou roli.“ Případ nyní čeká na přidělení trestnímu soudu či na další vyšetření u státního zástupce.
Kancelář prezidenta se mezitím snaží Mileiho od celé kauzy distancovat. Tvrdí, že se do vývoje kryptoměny nezapojil a o řadě detailů údajně nevěděl. Krátce po smazání svého původního tweetu Milei prohlásil: „Nebyl jsem si vědom všech podrobností projektu,“ a zároveň obvinil politické konkurenty z pokusu využít situace ve svůj prospěch. Přesto je jasné, že jeho podpora měla na počáteční zájem investorů o kryptoměnu zásadní vliv.
Další komplikací je vyjádření Haydena Marka Davise, zástupce vývojářské společnosti KIP Protocol, jež za vznikem $LIBRA stojí. Davis kritizoval prezidenta a jeho tým za to, že od projektu náhle dali ruce pryč: „Navzdory původním dohodám Milei a jeho lidé nečekaně změnili názor, stáhli podporu a smazali všechny dřívější příspěvky na sociálních sítích.“ Tím se ještě prohloubilo napětí mezi prezidentovou administrativou a soukromým sektorem. Veřejnost mezitím žádá další vysvětlení.
Mileiho vláda nyní oznámila, že do případu zapojí protikorupční úřad. Ten má zjistit, zda se v souvislosti s projektem KIP Protocol nestal trestný čin. Výsledek vyšetřování může výrazně ovlivnit Mileiho pověst mezi argentinskými voliči i důvěru v jeho vedení. V zemi, otřesené finančním skandálem, tak jde o důležitou zkoušku prezidentovy pozice i schopnosti vyvést Argentinu z této krize.