Vatikán i australská katolická církev popírají, že by věděly o převodech v hodnotě 1,8 miliardy dolarů. Ty dle tamního finančního úřadu putovaly z Říma do Austrálie během posledních sedmi let. Informovala o tom agentura Reuters.
Tyto informace zveřejnilo v prosinci Australian Transaction Reports and Analysis Centre (AUSTRAC). Podle něj tato konečná částka zahrnovala asi 47 000 samostatných převodů.
„Tato částka a tento počet převodů neodešel z Vatikánu,“ uvedl ve středu jeden z vysoce postavených úředníků, který to sdělil agentuře Reuters pod podmínkou anonymity. Dodal, že to nejsou jejich peníze, jelikož takovými penězi nedisponují, a Vatikán bude požadovat od australských úřadů podrobnosti o jejich původu.
Arcibiskup Mark Coleridge z Brisbane řekl agentuře Reuters, že australská církev o žádném takovém převodu nevěděla: „Mohu vás ujistit, že žádná diecéze ani jiná církevní entita žádné z těchto peněz neviděla.“
AUSTRAC uvedlo, že převody se pohybovaly od ročních souhrnů ve výši 55,2 milionu dolarů v roce 2014 po 448 milionu dolarů v roce 2017. Převody peněz ve Vatikánu zajišťují dvě vatikánské kanceláře – její banka, známá jako IOR, a APSA, Správa majetku Apoštolského stolce.
„Celoroční rozpočet Svatého stolce je přibližně 330 milionů eur. Čísla (AUSTRAC) jsou zhruba čtyřnásobná,“ uvedl úředník. „Vypadá to jako sci-fi.“
Dodal, že Vatikán chce zjistit, zda někdo nelegálně používal jeho jméno nebo název spřízněného subjektu k pohybu peněz přes banky v jiných zemích.
Arcibiskup Coleridge uvedl vzhledem k častým spekulacím, že tyto prostředky nebyly použity na finanční vyrovnání s oběťmi sexuálního zneužívání ani na právní náklady spojené s kardinálem Georgem Pellem. Ten pracoval jako pokladník Vatikánu v letech 2014 až 2017. Poté se vrátil do své rodné Austrálie, aby čelil obvinění ze sexuálního zneužívání.