Giganti v oblasti videoher zaznamenali ve druhém letošním čtvrtletí propad tržeb. Na vině je hned několik faktorů, včetně toho, že lidé po uvolnění pandemických opatřeních tráví více času venkovními aktivitami. Informovala o tom stanice CNBC.
Velké videoherní společnosti vykázaly ve druhém letošním čtvrtletí propad tržeb, píše se na webu stanice CNBC s odkazem na společnost zabývající se průzkumem trhu NPD Group.
Američtí hráči utratili za videohry 12,4 miliardy dolarů, což je podle NPD meziroční propad o 13 procent.
Sony se propadly tržby za prodej her o 2 procenta, v případě provozních zisků o 37 procent. V prognózách na zbytek roku firma očekává 16procentní propad na zisku.
Video game giants had a miserable second quarter as the pandemic gaming boom hits a wall https://t.co/7xCgzOvK8u
— CNBC (@CNBC) August 8, 2022
Celková doba hraní základny hráčů na konzoli PlayStation se snížila o 15 procent. Společnost však v tomto případě očekávala horší výsledky.
Microsoft zaznamenal meziroční propad v příjmech z prodeje her o 7 procent. Konzole Xbox se prodávaly o 11 procent méně. Výnosy Microsoftu za služby a herní obsah poklesly o 6 procent.
Herní vydavatel Activision Blizzard vykázal 70procentní propad čistého zisku. Tvůrce hry Assassin’s Creed Ubisoft zaznamenal pokles objednávek o 10 procent.
Na vině nepříznivých výsledků je více faktorů. Lidé po uvolnění pandemických opatřeních tráví více času venku. Výkonný ředitel společnosti Wedbush Securities Michael Pachter řekl, že tato neuspokojivá čísla byla způsobena srovnáním s naopak velice příznivými výsledky z roku 2021, v němž se videohrám dařilo.
Kvůli válce na Ukrajině a vysoké inflaci navíc spotřebitelé šetří, což pociťují technologické a videoherní společnosti.
Nedostatek polovodičů
Herní svět brzdí nedostatek polovodičů, což je výsledkem lockdownů v pandemickém období v Číně. Díky tomu se zpomalila výroba konzolí.
Nedostatek polovodičů zaznamenala například společnost Nintendo, která nebyla schopna vyrobit dostatek svých přenosných konzolí Switch. Společnost prodala ve druhém letošním čtvrtletí 3,43 jednotek, což je meziroční propad o 23 procent. Také zaznamenala pokles v prodeji softwaru o 8,6 procenta.
Sony prodalo ve druhém čtvrtletí 2,4 milionu konzolí PlayStation 5. To je nárůst z 2,3 milionu prodaných jednotek ve stejném období v minulém roce. Společnost doufá, že po rozvolnění pandemických opatřeních v Šanghaji dosáhne cíle 18 milionů prodaných kusů v letošním roce.
Stock markets. Microsoft, Sony and Nintendo each reported a fall in quarterly video game sales as the pandemic gaming boom hits a wall. Respectively $MSFT $282.91, $SONY $86.32 and $NTO €421.00. pic.twitter.com/4SZLWHkziR
— Arth Ben (@ArthurBenta) August 8, 2022
Videoherní svět čeká vzhledem k vysoké inflaci a zvyšujícím se životním nákladům těžké období. Společnost Ampere Analysis odhaduje, že globální trh s videohrami postihne v letošním roce meziroční propad o 1,2 procenta na 188 miliard dolarů.
„Dopad bude pravděpodobně pociťován hlavně u vysoce kvalitních položek, které by mohly zahrnovat konzolový hardware,“ řekl Piers Harding-Rolls, ředitel výzkumu Ampere Analysis.
Co se prodeje videoher týče, firmy aktuálně sázejí na předplatné služeb. Microsoftu údajně pomohl zmírnit ránu slabší poptávky Xbox Game Pass. Společnost neuvedla aktuální počet předplatitelů, v lednu jich ovšem měla více než 25 milionů.
Sony zase přepracovalo svou službu PS Plus, přičemž doufá, že tak zvýší zájem své základny hráčů o nové tituly a čas strávený u konzole. Podle čtvrtletní zprávy společnosti dosáhlo PS Plus na 47,3 milionu předplatitelů. To je o něco méně než v předchozím čtvrtletí.