25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Burger King čelí žalobě kvůli velikosti Whoppera

Americký soudce rozhodl, že Burger King musí čelit žalobě, která tvrdí, že jeho burger Whopper vypadá na jídelním lístku větší, než ve skutečnosti je.

Výrobce Cornetta a mýdel Dove se dostal na seznam sponzorů války. Neukončil podnikání v Rusku

Výrobce mýdla Dove a zmrzliny Cornetto obhajoval své rozhodnutí pokračovat v provozu v Rusku více než rok poté, co země napadla Ukrajinu. Informoval o tom server BBC či news.com.au.

Britský gigant spotřebního zboží Unilever byl zařazen na ukrajinský seznam „Mezinárodních sponzorů války“, přičemž Kyjev tvrdí, že nadále profituje z operací v Rusku.

„Národní agentura pro prevenci korupce přidala britskou společnost Unilever na svůj seznam ‚mezinárodních sponzorů války‘,“ stojí podle serveru news.com.au v prohlášení. Katalog značek Unilever zahrnuje mýdlo Dove, zmrzlinu Magnum a Cornetto, řadu ledových čajů Lipton a Rexona a mnoho dalších.

Ukrajinští a britští aktivisté v pondělí demonstrovali před londýnským sídlem společnosti, kde velký falešný billboard, připomínající reklamu na mýdlo Dove, ukazoval zraněné ukrajinské vojáky.

„Dove – pomáháme financovat ruskou válku na Ukrajině,“ stálo na něm.

Unilever uvedl, že odchod „není přímočarý“. Jeho operace by prý převzal ruský stát, pokud by zemi opustil. Moral Rating Agency obvinila firmu z napomáhání ruské invazi. Stalo se tak poté, co skupina pro kampaň odhadla, že firma ročně přispívá do ruské ekonomiky 579 miliony liber.

„Unilever se musí přestat schovávat za svou rozvahu a výmluvy, aby čelil realitě, že prodej zmrzliny může Putinovi umožnit zaplatit za kulky,“ řekl zakladatel Mark Dixon.

Prodává většinu svého původního zboží

Řada západních společností od Applu po Levi’s opustila Rusko v důsledku jeho loňské invaze na Ukrajinu. A to jak z etických důvodů, tak kvůli sankcím, které znesnadnily provoz v zemi. Některé firmy tam však stále podnikají, například americký gigant se spotřebním zbožím Procter & Gamble, který uvedl, že své aktivity v zemi omezil.

Společnost Unilever, která prodává výrobky, jako je zmrzlina Marmite a Ben & Jerry’s, uvedla, že zastavila vývoz a dovoz do a z Ruska a přestala tam inzerovat. Tvrdí také, že v zemi prodává pouze „nezbytné“ produkty, včetně každodenních potravin a hygienických produktů, uvádí BBC.

Agentura Moral Rating Agency (MRA) ale uvedla, že výrobní závody Unileveru v Rusku nadále vyráběly a prodávaly většinu svého původního zboží. Uvedla, že její výpočty odpovídaly celkové částce, kterou Unilever ročně odváděl do ruské pokladny, spolu s penězi vynaloženými na místní dodavatele, zaměstnance a na další náklady, jako je nájem a technologie.

„Výpočet MRA začíná tím, že Unilever ve své výroční zprávě za rok 2022 připouští, že její ruské podnikání představuje 1,4 % obratu,“ dodala skupina.

Odchod podle firmy není jednoduchý

Unilever vydal prohlášení: „Chápeme, proč se objevují výzvy, aby Unilever opustil Rusko. Chceme také jasně říci, že se nesnažíme chránit nebo řídit naše podnikání v Rusku. Pro společnosti jako Unilever, které mají v zemi významnou fyzickou přítomnost, však odchod není jednoduchý.“

Společnost, která v Rusku zaměstnává kolem 3000 lidí, uvedla, že pokud by se měla vzdát svých značek v Rusku, „byly by přivlastněny – a následně provozovány – ruským státem“.

Gigant spotřebního zboží uvedl, že nebyl schopen najít způsob, jak prodat podnik, aby se „vyhnul tomu, že by ruský stát mohl získat další výhody, a zároveň aby ochránil své lidi“. Podle něj neexistují žádné „žádoucí“ možnosti. Pokračovat v podnikání s „přísnými omezeními“ je za daných okolností nejlepší cestou vpřed.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 se více než 1200 nadnárodních společností zavázalo přerušit vztahy s Ruskem, včetně Coca-Coly, Ford Motor Company, McDonald’s a Adidas.

Tento týden byla kritizována firma Shell za pokračování v obchodování s ruským plynem více než rok poté, co se zavázala stáhnout se z ruského energetického trhu. Ropný gigant uvedl, že obchody byly výsledkem „dlouhodobých smluvních závazků“ a neporušují zákony ani sankce.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.