16.7 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Wegovy: Firma zabývající se léky na hubnutí se stává nejcennější v Evropě

Výrobce léku na hubnutí Wegovy se stal nejcennější evropskou firmou. Novo Nordisk tak sesadil z trůnu francouzský luxusní konglomerát LVMH Bernarda Arnaulta. Informovaly o tom servery BBC či CNN.

Akcie dánského výrobce léků zatím letos vyletěly o 40 %, k čemuž přispěla exploze poptávky po jeho lécích na hubnutí Wegovy a Ozempic. Vzrostly poté, co dánský farmaceutický gigant Novo Nordisk uvedl populární lék na trh ve Spojeném království. Na konci pondělního obchodování měla firma hodnotu na akciovém trhu 428 miliard dolarů.

Tržní hodnota LVMH byla kolem 416 miliard dolarů, uvádí CNN. Francouzskou firmu, která prodává kabelky Louis Vuitton a koňak Hennessy, poškodilo zpomalující se čínské hospodářství. Její akcie se za posledních šest měsíců propadly o 8 %, čímž snížily letošní zisky na 12 %.

Lék užívá i Elon Musk

Wegovy je v současné době k dispozici pouze v několika zemích mimo Spojené státy, nyní k dostání i ve Spojeném království a také na soukromém trhu. Je lékem na obezitu, který se užívá jednou týdně. Přiměje pacienty, aby si mysleli, že jsou sytí, takže méně jedí a hubnou.

Známé osobnosti, jako je Elon Musk, patří podle serveru BBC mezi hlášené uživatele tohoto léku, který od roku 2021, kdy byl schválen regulátory v USA, uchvátil Hollywood a veřejnost v širším měřítku.

Wegovy a Ozempic – na léčbu cukrovky s podobnými účinky na hubnutí – byly popsány jako „zázračné“ léky. Odborníci ale varují, že není rychlým řešením ani náhradou zdravé stravy a cvičení. Ve studiích uživatelé často po ukončení léčby znovu přibrali na váze.

Společnost nestíhá vyrábět

Došlo k celosvětovému nedostatku injekcí tohoto léku, takže pro NHS ve Spojeném království dorazily pouze omezené zásoby. Společnost uvedla, že bude i nadále omezovat globální dodávky, zatímco pracuje na zrychlení výroby.

Podle Světové zdravotnické organizace je více než jedna miliarda lidí na celém světě obézní, což znamená, že mají index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 30.

„Jen škrábeme po povrchu,“ řekl generální ředitel Novo Nordisk Lars Fruergaard Jørgensen v nedávném rozhovoru pro CNN. „Mám pocit, že to může trvat několik let, než skutečně naplníme poptávku. Společnost investuje miliardy dolarů do zvýšení kapacity a provozu svých továren „24/7,“ dodal.

Sophie Lund-Yatesová, hlavní analytička akcií společnosti Hargreaves Lansdown, uvedla, že firma byla „skutečně překvapena“ přijetím léku a že se stala „obětí vlastního úspěchu“.

„Není běžné, že vidíte farmaceutickou společnost tak zakořeněnou v populární kultuře. Ale existují lidé, kteří říkají, že musíme udělat krok zpět a zajistit, aby byl používán přiměřeně a zodpovědně,“ dodává.

Snížené riziko mrtvice a infarktu

Ve Spojeném království směrnice NHS říkají, že pacienti mají přístup k přípravku Wegovy, který obsahuje lék semaglutid, pouze v případě, že mají výraznou nadváhu a zdravotní problémy související s hmotností.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je ve Spojeném království obézní téměř každý třetí dospělý, což je nejvyšší úroveň v Evropě.

Minulý měsíc nová studie ukázala, že Wegovy také snižuje riziko mrtvice nebo srdečního infarktu. Přestože zjištění ještě musí být plně přezkoumána, odborníci se shodli, že výsledky jsou potenciálně významné.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

1 komentář

Comments are closed.