9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Japonské akcie dosahují rekordních hodnot. Je teď ten správný čas investovat?

Japonské akcie dosáhly nebývalého maxima a index Nikkei 225 překonal své předchozí rekordní maximum z prosince 1989. Tento prudký růst hlavního indexu japonského akciového trhu byl podpořen rokem soustavného růstu, mírnou inflací a podpůrnou politikou centrální banky.

Airbus vyplatí zvláštní dividendu, loňský rok byl silný na objednávky

Společnost Airbus ve čtvrtek po zveřejnění výsledků za rok 2023, podpořených oživením poptávky po proudových letadlech a navzdory novému poplatku ve výši 200 milionů eur v problémové vesmírné divizi, plánuje zvláštní dividendu.

Zuckerberg prodal akcie Meta Platforms za 428 milionů dolarů

Generální ředitel a zakladatel americké internetové společnosti Meta Platforms, Mark Zuckerberg, v posledních dvou měsících roku 2023 prodal akcie své firmy v hodnotě 428 milionů dolarů. To je přibližně 9,65 miliardy korun.

Tyto informace zveřejnil web Business Insider na základě údajů pro regulační úřady.

Zuckerberg, který je v současnosti sedmým nejbohatším člověkem na světě, se tak zbavil akcií Mety poprvé po dvou letech. Využil přitom jejich silného růstu, když loni zpevnily o 194 procent a obchodují se nyní poblíž svých maxim. Prodej akcií zahájil 1. listopadu a pokračoval v něm až do konce roku, přičemž každý den prodával určitý počet akcií. Celkem se tak zbavil 1,28 milionu akcií.

Pod Meta Platforms, dříve známou jako Facebook, spadají také sociální síť Facebook, Instagram a chatovací aplikace WhatsApp.

Vlastní dále 13 procent akcií

Zuckerbergovi se v roce 2023 podařilo snížit náklady společnosti. Zájem investorů o velké technologické společnosti povzbudila i vlna kolem umělé inteligence (AI). Akcie Mety byly v loňském roce druhé nejvýkonnější v indexu S&P 500, když je překonal pouze výrobce čipů Nvidia.

I přes prodej akcií vlastní Zuckerberg v Metě stále přibližně 13 procent akcií. Hodnota jeho podílu v polovině tohoto týdne činila téměř 116 miliard dolarů. Jeho osobní majetek se loni díky prudkému růstu ceny akcií Mety rozrostl o 80 miliard na 128 miliard dolarů, uvádí index miliardářů agentury Bloomberg.

Akciové hity roku 2024

Kamila Horáčková, ředitelka investic pro Evropu v Zurich Zurich Insurance Company a jedna z nejúspěšnějších českých manažerek ve světě, očekává v letošním roce rychlé pohyby na trzích. „V cenách akcií je nyní započítán nejlepší možný scénář. Když cokoli z něj nevyjde, akcie na to budou reagovat propadem,“ uvedla Horáčková v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.

Podle Bloombergu by akciovými hity roku 2024 měly být firmy zaměřené na inovativní léčbu vážných chorob či na zelený vodík, z velkých jmen pak Tencent, BP nebo Nvidia. Zhodnocení může být až takřka 200 procent.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.