25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Pokuta a odškodnění pasažérů: Qantas souhlasí s vyplacením 120 milionů dolarů kvůli „letům duchů“

Letecká společnost Qantas Airways souhlasila s tím, že zaplatí rekordní pokutu 100 milionů australských dolarů a 20 milionů dolarů jako odškodnění pro cestující, aby urovnala soudní spor týkající se letenek, které prodávala na zrušené lety.

Nový Zéland ponechá zavřené hranice pro cestovatele do dubna roku 2022

Pro zahraniční cestovatele zůstanou hranice Nového Zélandu zavřené dalších pět měsíců. Otevřít by se podle středeční tiskové konference měly v dubnu příštího roku. V lednu ale budou do země moct přicestovat občané a rezidenti žijící v Austrálii. Měsíc poté pak vláda povolí vstup také Novozélanďanům žijícím po celém světě. Uvedl to server Al Jazeera a The Guardian.

Po zavedení jedněch z nejpřísnějších protiepidemických restrikcí na světě oznámila vláda Nového Zélandu postupné rozvolňování zákazu vstupu do země. Podle středeční tiskové konference budou moct zahraniční cestovatelé do země přiletět nejdříve na konci dubna příštího roku. Karanténa pro ně povinná nebude, budou se však muset prokázat povinným očkováním a negativním testem před i po příjezdu.

Naočkování občané a rezidenti Nového Zélandu žijící v Austrálii budou mít hranice otevřené od 16. ledna. Ostatním občanům pobývajícím ve zbytku světa povolí vláda příjezd od 13. února. Po příjezdu ale poputují do karantény. Od příštího roku však budou moct být izolace domácí, v současné době je totiž povinné je vykonat ve vládou zřizovaných zařízeních. Uvedl to server Al Jazeera.

V těchto vládních zařízeních je však poměrně málo drahých míst. Novozélanďané ze zahraničí se proto musí účastnit online loterie, která určí, zda se budou moct vrátit domů. „Rozvolňování po vlnách je nejbezpečnější přístup, který zaručuje, že máme risk šíření viru pod kontrolou,“ sdělil pak k oznámení médiím novozélandský ministr zdravotnictví Chris Hipkins.

Od konce dubna zůstanou hranice uzavřené pouze cestovatelům z rizikových zemí

Hranice Nového Zélandu jsou zavřené od začátku světové pandemie koronaviru, tedy více než rok a půl. „Uzavření našich hranic se stalo jedním z prvních kroků k udržení bezpečnosti naší země před koronavirem. Bude také jedním z posledních při postupném uvolňování,“ uvedl podle serveru The Guardian novozélandský ministr zdravotnictví.

Nový Zéland za pandemii nahlásil přes 10 tisíc případu nakažených a 40 úmrtí spojených s koronavirem. Obnovu po nejhorší fázi pandemie však pozastavilo šíření nakažlivější varianty koronaviru Delta. V říjnu pak premiérka Jacinda Ardern oznámila, že se chce posunout od strategie „nulového Covidu-19“, ke strategii „života s virem“.

V dubnu pak zůstanou hranice Nového Zélandu uzavřené pouze „rizikovým“ státům. V současnosti má tento status pouze Papua Nová Guinea. „Nakonec dosáhneme bodu, kdy se budou lidé moct pohybovat volně přes hranice bez potřeby sebe-izolace. Tak daleko ale ještě nejsme,“ okomentoval situaci tamní ministr zdravotnictví Chris Hipkins.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.