25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nvidia překonala odhady. Zaznamenává více než dvojnásobné prodeje díky poptávce po AI čipech

Technologický gigant Nvidia tvrdí, že jeho prodeje dosáhly rekordu poté, co se více než zdvojnásobily. Důvodem je stoupající poptávka po jejích čipech s umělou inteligencí (AI). Informova o tom server BBC či CNBC.

Společnost tvrdí, že tržby za tři měsíce do konce června vyskočily nad 13,5 miliardy dolarů. Nvidia také očekává, že tržby v tomto čtvrtletí dále porostou a plánuje zpětný odkup svých akcií za 25 miliard dolarů.

Akcie firmy vzrostly o více než 6,5 % v rozšířeném obchodování v New Yorku, což přispělo k jejich obrovským letošním ziskům. Nvidia také uvedla, že očekává tržby kolem 16 miliard dolarů za tři měsíce do konce září.

To je mnohem více než očekávání Wall Street a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku by to znamenalo nárůst přibližně o 170 %. Čistý zisk vyskočil na 6,19 miliardy dolarů neboli 2,48 dolaru na akcii, z 656 milionů dolarů nebo 26 centů o rok dříve, uvádí CNBC.

„Začala nová počítačová éra,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel Nvidie Jensen Huang. „Společnosti po celém světě přecházejí z univerzálního na zrychlené výpočty a generativní umělou inteligenci,“ dodal.

Hodnota akcií společnosti ztrojnásobila

Silný výkon byl tažen činností datových center společnosti Nvidia, která zahrnuje čipy AI. Tržby za tuto jednotku dosáhly více než 10,3 miliardy dolarů, což je o více než 170 % více než před rokem.

V tomto roce hodnota akcií Nvidie na trhu vyskočila na více než 1 bilion dolarů, to znamená, že se více než ztrojnásobila. Díky tomu se stala pátou veřejně obchodovanou americkou společností, která se připojila k takzvanému „klubu bilionů dolarů“ spolu s Apple, Microsoft, Alphabet a Amazon.

Sarah Kunst, výkonná ředitelka Cleo Capital, která investuje do startupů, v pořadu BBC’s Today řekla, že ji fascinovala „téměř mánie“ kolem Nvidie. „Vyráběli čipy po velmi dlouhou dobu. A je to opravdu jen v posledních několika letech, kdy se toho trh nějak chytil,“ řekla.

Finanční ředitelka Colette Kress řekla, že společnost nebude bezprostředně ovlivněna navrhovanými omezeními vývozu čipů Bidenovy administrativy.

„Vzhledem k síle poptávky po našich produktech po celém světě nepředpokládáme, že by další exportní omezení na GPU našich datových center, pokud by byla přijata, měla okamžitý významný dopad na naše finanční výsledky,“ řekla Kress.

Podíl na tréninku ChatGPT

Nvidia byla původně známá výrobou počítačových čipů, které zpracovávají grafiku, zejména pro počítačové hry. Nyní její hardware podporuje většinu aplikací AI, přičemž podle BBC obsadil 95 % trhu pro strojové učení.

ChatGPT – který během několika sekund generuje odpovědi na uživatelské dotazy – byl trénován pomocí 10 000 grafických procesorových jednotek Nvidia seskupených v superpočítači patřícím Microsoftu.

Čipy A100 a H100 AI společnosti Nvidia jsou potřebné k vytváření a spouštění aplikací umělé inteligence, jako je ChatGPT OpenAI a dalších služeb, které berou jednoduché textové dotazy a odpovídají konverzačními odpověďmi nebo obrázky.

Očekává se, že produkty umělé inteligence dramaticky změní způsob, jakým používáme počítače, a roli, kterou hrají v našich životech.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

1 komentář

Comments are closed.