Japonská ekonomika se podle experta z Capital Economics propadne příští rok do recese, uvedla stanice CNBC. Hlavním důvodem je zpomalující export. Japonsko má navíc ve čtvrtek zveřejnit výsledky růstu HDP a analytici oslovení agenturou Reuters očekávají meziroční propad.
„Myslíme si, že japonská ekonomika vstoupí do recese někdy v příštím roce,“ řekl v úterním pořadu CNBC „Squawk Box Asia“ hlavní ekonom specializovaný na Japonsko Marcel Thieliant. „Recesi způsobí hlavně pokles exportu a také to, že budeme mnohem opatrnější,“ vysvětlil ekonom.
Japonsko vykázalo za říjen obchodní deficit ve výši 15 miliard dolarů, což je více, než analytici očekávali. Export vzrostl v tomto měsíci jen o 25,3 procenta, a to je méně než v září s růstem o 28,9 procenta.
Japan's economy could enter a recession in 2023, economist says https://t.co/JgMyZXnocg
— CNBC (@CNBC) December 7, 2022
Japonský import v říjnu meziročně vzrostl o 53,5 procenta. Překonal tak meziroční nárůst v předchozím měsíci o 45 procent. Japonsko své listopadové obchodní údaje zveřejní ve 15. prosince, připomíná CNBC.
Už ve čtvrtek ale Japonsko zveřejní revidované výsledky růstu hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávají propad HDP od července do září o 1,1 procenta.
V předchozím čtvrtletí Japonsko vykázalo propad HDP o 1,2 procenta. V případě správného odhadu analytiků by Japonsko skutečně směřovalo k tomu, co ekonomové označují za technickou recesi, tedy dvě po sobě jdoucí čtvrtletí se záporným růstem.
Japonsko se zvyšování úroků brání
Národní ústav pro ekonomický výzkum ovšem recesi definuje jako výrazný propad aktivity šířící se napříč ekonomikou a trvá déle než několik měsíců.
Thieliant se domnívá, že Bank of Japan bude v obavách z recese pokračovat v dosavadní politice nezvyšování úrokových sazeb. „V takovém prostředí by bylo velmi odvážné zpřísnit měnovou politiku,“ řekl ekonom.
Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda nicméně sdělil, že instituce „opráší“ možnost revize jejího současného postoje k udržení nízkých úrokových sazeb. „Banka naznačila, že chce vidět udržitelnou inflaci,“ řekl Thieliant. „Inflace tlačící na náklady, kterou nyní vidíme, udržitelná není.“
Japonsko má nejvyšší inflaci za posledních 40 let. Jádrová inflace dosáhla v listopadu 3,6 procenta. Bank of Japan, stejně tak jako ostatní centrální banky, chce dosáhnout dvouprocentní úrovně.
Thieliant také varuje, že výdaje domácností v říjnu meziročně vzrostly o 1,2 procenta, přičemž Japonsko zaznamenalo nejprudší pokles reálných mezd za více než sedm let. Ekonomickou situaci v zemi způsobily pandemické restrikce a válka na Ukrajině.