Čína se po klíčovém zasedání o hospodářském plánování chystá zvýšit veřejné půjčky a upřednostnit spotřebitelské výdaje. Čelí vnějším tlakům a potenciální obchodní válce se Spojenými státy pod vedením prezidenta Trumpa. Na schůzce vedené Si Ťin-pchingem byly nastíněny plány na zvýšení fiskálních deficitů, snížení úrokových sazeb a posun směrem k růstu založenému na spotřebě s cílem stabilizovat ekonomiku.
Na nedávném setkání na vysoké úrovni věnovaném ekonomickému plánování čínský prezident Si Ťin-pching a vrcholní představitelé nastínili významné změny fiskální strategie země do roku 2025. Ústřední ekonomická pracovní konference, jak informovala státní média, naznačila jasný obrat směrem ke zvýšení veřejných půjček a výdajů s cílem stimulovat ekonomiku. Tato strategie přichází v době hrozící obchodní války se Spojenými státy, zejména po slibu Donalda Trumpa uvalit cla na čínský dovoz.
🇨🇳CHINA HELD ANNUAL CENTRAL ECONOMIC WORK CONFERENCE -CHINESE STATE MEDIA
— CN Wire (@Sino_Market) December 12, 2024
CHINA IS ABOUT TO HIT 2024 ECONOMIC GROWTH TARGET.
CHINA WILL STABILISE PROPERTY, STOCK MARKETS.#CHINA $SHCOMP $SSEC $ASHR $HSI $KWEB $FXI $HXC $DRAG $YINN pic.twitter.com/dNmXGV7439
Plán zahrnuje zvýšení cílového fiskálního deficitu pro nadcházející rok. To odráží proaktivní přístup k řešení ekonomických problémů Číny. Jde o patrný posun v politice, neboť Čína přijímá „mírně uvolněnou“ měnovou politiku, na kterou nebyl kladen důraz od globální finanční krize v roce 2008. Jak poznamenal Bruce Pang, hlavní ekonom JLL pro Velkou Čínu, tato změna znamená strategický posun od zaměření na růst průmyslu směrem k posílení spotřeby a investic.
Snaha posílit domácí poptávku
Kromě zvýšených vládních výdajů očekávají analytici trhu, že „ve vhodnou dobu“ dojde ke snížení úrokových sazeb a sazby povinných minimálních rezerv pro banky. Poselství z nedávných jednání naznačuje, že čínští představitelé chtějí posílit domácí poptávku. Zhiwei Zhang, prezident a hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management, vyjádřil ohledně změn politiky optimismus. Uvedl, že tato oznámení naznačují významnější posun než předchozí úpravy z počátku roku.
Přestože konkrétní podrobnosti týkající se rozpočtových opatření a fiskálních cílů budou zveřejněny na březnovém zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců, ekonomičtí experti předpokládají, že Čína zachová cíl růstu HDP „kolem 5 procent“. Někteří ekonomové dokonce předpovídají, že cíl pro rozpočtový deficit by mohl vzrůst na 4 procenta HDP, což by ústřední vládě umožnilo zvýšit objem půjček a zavést další stimulační opatření. Tento přístup je považován za nezbytný k potlačení pokračujících deflačních tlaků a ke stabilizaci růstu spotřebitelských cen.
Nedávný hospodářský vývoj v Číně zdůrazňuje potřebu absorpční strategie, která by se přizpůsobila vnějším výzvám. Zejména v souvislosti s možným zavedením cel ze strany USA. Zaměření vlády na stimulaci domácí spotřeby je jasnou reakcí na stále složitější globální obchodní prostředí, jejímž cílem je podpořit odolnost ekonomiky tváří v tvář nejistotě.