Americké ministerstvo spravedlnosti zatklo v úterý zločinecký pár, který se pokoušel vyprat špinavé peníze. Ukrýval totiž kryptoměny v hodnotě 3,6 miliardy dolarů. Podle amerických úřadů se jedná o jejich zatím největší zabavení digitální měny. Pár totiž dohromady vlastnil fondy za více než 5 miliard dolarů. Uvedl to server BBC a CNN.
Pár v New Yorku ukrýval kradené kryptoměny v hodnotě 3,6 miliardy dolarů. V úterý manžele zatkli američtí vyšetřovatelé za praní špinavých peněz. Podle tamního ministerstva spravedlnosti se pak jedná o největší konfiskaci kryptoměn v historii jeho úřadu.
Fondy vlastněné zločineckým párem totiž dosahovaly hodnoty okolo 5 miliard dolarů. V roce 2016 je ukradl neznámý hacker, který narušil transakci kryptoměn na burze známé jako Bitfinex. V té době byla digitální měna ceněná na 71 milionů dolarů, její hodnota však od té doby značně vzrostla.
„Jedná se o důkaz, že vláda nedovolí, aby byly kryptoměny bezpečným útočištěm pro praní špinavých peněz a bezzákonnou zónou uvnitř našeho finančního systému,“ okomentoval situaci podle serveru BBC asistent generálního prokurátora Kenneth Polite Jr.
Pár by se pak měl příští úterý postavit před federálního soudce v New Yorku. Pokud by soud vinu manželům přiznal, mohl by každý z nich strávit ve vězení až 25 let. Čtyřiatřicetiletý Ilya Lichtenstein a jeho žena získali peníze od hackera, který kryptoměny roku 2016 ukradl.
Následně s nimi totiž podnikl přes 2 tisíce neautorizovaných transakcí, včetně těch na darknetu. Ty jsou podle amerických úřadů spojené například také se zločinci a adresami šířícími materiál znázorňující sexuální zneužívání dětí. Uvedl to server Al Jazeera.
Zločin odhalil nový tým ministerstva spravedlnosti specializující se na kryptoměny
Lichtenstein a jeho jednatřicetiletá žena Heather Morgan pak měli za posledních pět let „vyprat“ 25 tisíc z původního množství ukradeného bitcoinu. Stopy zakrývali například tím, že bitcoin měnili do jiných kryptoměn nebo falšovali svoji identitu.
Na odhalení zločinu spolupracovali detektivové z New Yorku, Washingtonu, Chicaga, ale také Ansbachu v Německu. Investigace pak byla vedená pod poměrně novým oddělením ministerstva spravedlnosti zvaného Národní tým pro vymáhání kryptoměn.
Za poslední roky se totiž zvýšil počet případů, kdy hackeři požadují po napadení veřejných institucí, korporací, ale i jednotlivců výkupné v podobě kryptoměn.
Loni například americké úřady vrátily společnosti Colonial Pipeline 2,3 milionu dolarů z původních 4,4 milionu. Peníze musela firma zaplatit zločincům poté, co ji napadla skupina rusky mluvících hackerů.