Obchod Tchaj-wanu závisí více na Číně než USA, tchajwanská ekonomika je podle oficiálních údajů o něco větší než ta Šanghajská, upozorňuje CNBC. Tchaj-wan je obklíčen cvičící čínskou armádou, která komplikuje námořní a leteckou dopravu, píše BBC.
Obchodní vazby s Čínou a Hongkongem se natolik rozrostly, že je region zdaleka největším obchodním partnerem ostrova, upozorňuje stanice CNBC. Obchod Tchaj-wanu tak závisí více na Číně než na Spojených státech.
Minulý rok představovala pevninská Čína a Hongkong 42 procent tchajwanského exportu, USA pouze 15 procent.
Taiwan’s trade with China is far bigger than its trade with the U.S. https://t.co/EGWe4zPLLP
— CNBC (@CNBC) August 5, 2022
Celkem Tchaj-wan v roce 2021 vyvezl do pevninské Číny a Hongkongu zboží za 188,91 miliardy dolarů. Tchajwanské ministerstvo financí uvedlo, že více než polovinu tvořily elektronické součástky a optická zařízení.
Export Tchaj-wanu do jihovýchodní Asie činil 70,25 miliardy dolarů. Vývoz do regionu USA 65,7 miliardy dolarů.
Stejný scénář se odehrával v oblasti importu. Nejvíce ostrovní stát dovážel zboží z Číny a Hongkongu s podílem 22 procent, dovoz z USA činil jen 10 procent. Amerika tak zaostávala za Japonskem, Evropou a jihovýchodní Asií.
Podpora USA, provokace Číny
Import Tchaj-wanu z pevninské Číny vzrostl v posledních pěti letech zhruba o 87 procent oproti 44procentnímu nárůstu z USA.
Tchajwanský export do pevninské Číny vzrostl mezi lety 2016 a 2021 o 71 procent. Export do USA se však téměř zdvojnásobil, vykázal růst o 97 procent.
Tchaj-wan v Americe nakupuje hlavně elektrická zařízení, vozidla, plasty a výrobky ze železa a oceli.
Nejedna společnost se sídlem na Tchaj-wanu provozuje výrobní závody v Číně. Jmenovat můžeme například dvojici dodavatelů kalifornské společnosti Apple Foxconn a TSMC.
V roce 2020 žilo na Tchaj-wanu 23,6 milionu lidí. Šanghaj měla v té době asi 25 milionů obyvatel. Přesto platí tchajwanská ekonomika za větší než šanghajská. Jde asi o 781,58 miliardy dolarů proti 680,31 miliardě dolarů v loňském roce.
China’s missiles imitating North Korea, says Taiwan https://t.co/l7QZrdwUFn
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 4, 2022
Čínská vojska včera brzy ráno podle stanice BBC News zahájila velké vojenské cvičení v šesti zónách v bezprostřední blízkosti Tchaj-wanu v reakci na návštěvu ostrova předsedkyní Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosi.
Manévry komplikují námořní a leteckou dopravu. Lodě musejí odklánět své trasy a hledat nové. Tchajwanské národní letiště zrušilo asi 50 letů. To znamená problémy pro globální dodavatelské řetězce.
Čína také na Tchaj-wan uvalila obchodní sankce. Na ostrov přerušila dodávky písku. Z ostrova přestane dovážet citrusové ovoce a některé mražené mořské ryby.
Přestože USA není předním obchodním partnerem Tchaj-wanu, dodává ostrovnímu státu zbraně. Amerika je navíc odhodlána v případě útoku Číny vojensky zasáhnout. Naproti tomu Čína, největší obchodní partner Tchaj-wanu, stát vystavuje provokacím, neboť jej považuje za vlastní.