Austrálie odkoupí zkraje roku 2030 od Spojených států pět jaderných ponorek v rámci paktu AUKUS. Prozradili to američtí představitelé pod podmínkou anonymity. Země později obdrží i jaderné ponorky nové generace od Spojeného království. Informují o tom AL Jazeera a Reuters.
Američtí představitelé pod podmínkou anonymity uvedli, že Austrálie koupí do roku 2030 pět amerických ponorek s jaderným pohonem třídy Virginia v rámci tichomořského bezpečnostního paktu AUKUS.
Jedná se o trojstranný obranný pakt zahrnující Indo-Pacifik. Dohodu v roce 2021 podepsali představitelé Spojených států, Spojeného království a Austrálie s cílem posílit bezpečnost v regionu před hrozbami z Číny a sdílet pokročilé technologie.
Australia has concluded plans to announce that it will buy as many as five US Virginia class nuclear-powered submarines in the 2030s as part of a landmark Pacific security pact with the United States and the United Kingdom, according to four US https://t.co/Yl0l8ogvIL… https://t.co/ITiH8SuN3i
— Africa Today News, New York (@atndaily) March 9, 2023
Zahrnuje vývoj zmíněných ponorek na jaderný pohon. Jaderné ponorky se mohou skrývat pod vodou déle než ty konvenční, přičemž jsou těžší k odhalení. Počítá však i se spoluprací na hypersonických střelách, umělé inteligence a kybernetických schopnostech.
Austrálie obdrží první tři ponorky přibližně počátkem roku 2027 a pak se může rozhodnout o koupi dalších dvou, upozornila stanice AL Jazeera. Británie přitom dodá Austrálii novou generaci ponorek vycházejících z třídy Astute někdy v roce 2040.
Dohoda vzbuzuje bezpečnostní obavy
Austrálie v současnosti má flotilu složenou z šesti konvenčních ponorek třídy Collins. Jejich životnost stát prodloužil do roku 2036. Zpráva o investici do amerických jaderných ponorek přišla krátce poté, co Čína oznámila navýšení výdajů na obranu o 7,2 procenta.
Napětí mezi USA a Čínou vzrostlo kvůli válce na Ukrajině a sestřelenému čínskému špionážnímu balonu s dalšími neidentifikovanými podezřelými objekty nad americkým kontinentem.
Za nejvíce vznětlivé téma však platí Tchaj-wan. Američtí zpravodajci se obávají čínské invaze v následujících letech. Čína nepovažuje Tchaj-wan za suverénní stát, ale vlastní vzbouřeneckou provincii.
Dohoda vzbuzuje nervozitu u australských spojenců, jako je Indonésie a Malajsie, z jaderného přezbrojování v regionu. „Skutečným záměrem této dohody je zajistit mír a stabilitu v našem regionu,“ prohlásil v parlamentu australský ministr obrany Richard Marles.
Americký prezident Joe Biden má v pondělí podle agentury Reuters o akvizici a dalších krocích v rámci obranného paktu jednat v San Diegu s australským premiérem Anthony Albanesem a britským premiérem Rishi Sunakem.