Klienti americké banky First Bank Republic vybrali v prvním letošním čtvrtletí vklady za více než 100 miliard dolarů (2,1 bilionu korun). Po tomto oznámení oslabily její akcie o více než 20 procent. Regionální banka se dostala do problémů po krachu dvou amerických velkých bank Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Informují o tom BBC a Reuters.
Americká regionální banka First Bank Republic v pondělím sdělení podle televize BBC uvedla, že v prvních třech letošních měsících zaznamenala pokles vkladů o více než 40 procent. Jejich objem činil v tomto období 104,5 miliardy dolarů.
Klienti banky v prvním letošním čtvrtletí vybrali vklady za více než 100 miliard dolarů. Zisk banky se v prvním letošním čtvrtletí propadl o 32,9 procenta na 269 milionů dolarů, překonal však očekávání analytiků.
(Reuters) -First Republic Bank shares sank more than 20% after the closing bell on Monday after the lender said deposits plunged by more than $100 billion in the first quarter and it was exploring options such as restructuring its… https://t.co/lfaVq8xX4i
— Qudach (@qudach) April 24, 2023
Akcie First Bank Republic po zveřejnění těchto výsledků oslabily o více než 20 procent, uvedla agentura Reuters. Instituce rovněž oznámila snížení výdajů. Seškrtá odměny vedoucím pracovníkům, zredukuje kancelářské prostory a propustí 25 procent zaměstnanců.
„Podnikáme určité kroky, abychom snížili naše výdaje v souladu s naším zaměřením na snížení rozvahy,“ řekl generální ředitel banky Mike Roffler po zveřejnění výsledků v rámci konferenčního hovoru s vedoucími pracovníky.
Banka shání pomoc
First Bank Republic také uvedla, že učinila určité kroky v posílení svého majetku bez uvedení podrobností. Zdroj agentury obeznámený se situací pod podmínkou anonymity prozradil, že o tom společnost jednala s americkou vládou.
Podle tohoto zdroje u ní banka usilovala o pomoc ze strany potenciálních soukromých investičních společností a velkých věřitelů. Kalifornská banka se dostala do problémů po krachu dvou amerických bank SVB a Signature Bank.
Pád banky v březnu zachránila dohoda jedenácti velkých amerických bank, které do ní vložily 30 miliard dolarů. Otřesy bankovní krize pocítila i švýcarská banka Credit Suisse, kterou převezme domácí konkurent UBS.
Credit Suisse zaznamenala v prvním letošním čtvrtletí odliv vkladů ve výši 61 miliard švýcarských franků. Krach amerických bank částečně zavinilo zvyšování úroků centrálními bankami. Některé dluhopisy bank kvůli tomu ztratily na hodnotě.