26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Bank of England musí snížit úroky a zastavit prodej dluhopisů, nabádají ekonomové

Britská centrální banka musí kvůli turbulentním podmínkám v globálním bankovním sektoru snížit úroky a zastavit prodej dluhopisů. Očekává se však, že úroky zvýší, nebo je ponechá na stávající úrovni. Pro list The Guardian o tom hovořila dvojice ekonomů.

Ekonomové David Blanchflower a Richard Murphy v deníku The Guardian varovali před měnovou politikou Bank of England. Britská centrální banka by měla podle Blanchflowera snížit úrokové sazby ze 4 na 3 procenta a přestat rozprodávat dluhopisy.

Očekává se, že banka po zasedání rady ve čtvrtek zvýší sazby na 4,25 procenta, nebo je ponechá na té stávající. Blanchflower uvedl, že výbor musí po krachu banky Silicon Valley Bank a problémech Credit Suisse svůj přístup přehodnotit.

Blanchflower byl členem výboru pro měnovou politiku Bank of England během velké globální finanční krize v roce 2008. Dvojice také upozornila, že banka by měla místo prodeje dluhopisů zahájit jejich odkup.

Centrální banka postupně rozprodává nakoupené dluhopisy, aby podpořila svou peněžní zásobu a ekonomiku. Dvojice však tvrdí, že by měla ročně nakoupit dluhopisy v hodnotě alespoň 50 miliard liber, aby Británie nesklouzla do recese.

Rizika kolektivního myšlení

Ekonomové uvedli, že pokud chce Bank of England docílit svého dvouletého plánu na pokles inflace, musí se ke zmíněným krokům uchýlit. Panují však obavy, že po zvýšení úroků Evropské centrální banky o 0,5 bodu britská banka ze své politiky neuhne.

„Bank of England vykazuje známky nebezpečného skupinové myšlení,“ tvrdil Blanchflower. „Věří, že musí dosavadní politiku zvrátit, i když dosud neposkytla věrohodný důvod,“ domnívá se ekonom.

A pokračoval: „Bank of England musí ustoupit a přehodnotit svou roli v ekonomice.“ Banka by se pak mohla v následujících letech stát mocnou silou transformující trhy s hypotékami, studentskými půjčkami a investicemi podniků, dodal.

„Vyzýváme je, aby využili této příležitosti místo toho, aby směřovali k téměř nevyhnutelné recesi nebo dokonce depresi,“ pokračoval Blanchflower. Murphy označil odkup dluhopisů za efektivní a bezpečný nástroj.

Zachránil podle něj stát před mnoha nejhoršími dopady úsporných opatření nastolovaných po sobě jdoucími vládami do roku 2010, aniž by mohlo za současnou 40letou inflaci, která probudila strach z recese.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.