26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nejvyšší soud USA zrušil Bidenův plán na odpuštění studentských půjček

Nejvyšší soud USA udělil v pátek prezidentu Joe Bidenovi bolestivou porážku. Zablokoval jeho plán na zrušení dluhu studentských půjček ve výši 430 miliard dolarů. Tento krok měl přinést prospěch až 43 milionům Američanů a Biden by jím splnil předvolební slib.

Biden rozhodl o sankcích proti Kubě. Je to jen začátek, varuje

V reakci na tvrdé potlačení protestů na Kubě rozhodl americký prezident Joe Biden ve čtvrtek o sankcích proti tamní vládě. Kromě ní jsou namířené také na speciální vládní síly známé jako Boinas Negras. Uvedl to server CNN.

Kubánci od začátku července protestují proti výpadkům elektřiny, nedostatku některých surovin, ale také nezvládnuté pandemii a vládním represím.

Podle amerického prezidenta jsou oznámené sankce proti kubánské vládě „pouze začátkem“. I když v prezidentské kampani před svou výhrou Biden sliboval, že bude vůči Kubě mírnější, ukázal nyní opak. „Budeme pokračovat v sankcích proti jedincům zodpovědných za represe Kubánců,“ uvedl ke čtvrtečnímu rozhodnutí jeho ministerstva financí.

Cílem sankcí je pak mimo jiné osmasedmdesátiletý Kubánec Alvaro Lopez Miera a kubánské ministerstvo vnitra. Sankcionovány jsou rovněž speciální vládní síly zvané Boinas Negras. Při potlačování protestů měly totiž porušit lidská práva, když brutálně zakročily proti aktivistům.

„Jednoznačně odsuzuji masové zatýkání a falešné soudy, které nespravedlivě odsuzují k vězení ty, kteří se odvážili promluvit proti vládě snažící se své občany umlčet,“ popsal situaci Biden. Sankce oznámil také kvůli nátlaku Kubánců žijících ve Spojených státech amerických (USA).

Těm se nelíbil postoj vlády a Kongresu, jelikož byl dle nich vůči Kubě příliš mírný. Prezident Biden totiž původně plánoval vztahy s tamní vládou zlepšit, nyní se ale rozhodl jít ve stopách svého předchůdce. Donald Trump totiž v roce 2017 naopak otočil mírnou politiku ex-prezidenta Obamy a vůči Kubě zavedl sankce.

Protesty podporují Spojené státy americké, míní kubánská vláda

Kubánci od začátku července protestují kvůli výpadkům proudu, nedostatku potravin, ale také neschopnosti vlády zvládnout pandemii. Nelíbí se jim také potlačování svobod některých aktivistů, stejně jako zhoršující se ekonomická situace.

Více než 500 Kubánců bylo dosud při protestech dle lidskoprávních organizací zatčeno, další se ale pohřešují. Kubánci proto na sociální sítě pod hashtagem #SOSCuba zveřejňují informace, fotografie a příběhy blízkých, které nemohou najít.

Kubánský ministr zahraničních věcí Bruno Rodríguez Parrilla pak sankce Bidenovy administrativy rázně a agresivně odsoudil na Twitteru. Kubánská vláda z protestů viní USA. Dle ní totiž financují protestující a využívají zhoršující se ekonomické situace, která ještě více trpí americkými sankcemi. Potýkat se musí kubánská vláda také se zhoršujícími se vztahy s Venezuelou, od které tradičně získávala levnější ropu.

Nejnovější sankce pak mají znemožnit transakce mezi americkými firmami nebo právnickými osobami a sankcionovanými Kubánci. Dále bude Biden pracovat s kubánskými neziskovkami na dodávkách lepšího internetu. Chce tak pomoci překonat tamní cenzuru.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

3 KOMENTÁŘE

  1. v roce 1963 USA zcela odřízli KUBU od ostatního světa a zablokovali vývoz a dovoz na tento kdysi jejich koloniální ostrov a zmrazili tak ekonomiku Kubánců na úrovni roku 1963, nebýt této blokace a totálního embarga mohla být Kuba dnes na úrovni kupříkladu Číny. Jejich ubohá ekonomická situace není kvůli revoluci Fidela Castra, ale kvůli úmyslnému mstivému politickému svinstvu USA……,..a nezapomeňte čeští hlupáci co věříte USA jejich špionům, kteří nonstop špiclují ze satelitů RUSKO KUBU ČLR KLDR a další státy…nezapomeňte si zapnout v TV USA seriál M A S H (čti VEŠ)…nádherný zábavný a srandovní seriál o tom jak USA hoši vraždí Korejce a fakt je mi líto, že nenatočili ještě podobný militaristický seriál o vraždění Vietnamců napalmem, fakt je mi to moc líto rád bych se na to podíval jak jim to vraždění těm USA chlapcům šlo pěkně od ruky a pak bych se ještě aspoň jednou v TV podíval na to jak USA hoši v 90letech bombardují hlavní město Srbska Bělehrad (zato že srbové válčili proti Kosovským a Bosenským muslimům!!!!) a jak vraždí nevinné slovanské obyvatele Bělehradu….po odchodu Rudé armády z Koreje kterou osvobodili od Japonců k 50 rovnoběžce, se USA hochům nechtělo odejít z Koreje a napadli severní část, která se urputně bránila jako Vietnamský sever….a USA se nemůže dodnes vzpamatovat a s hrůzou sleduje rostoucí ekonomiku Číny a ekonomiku zcela USA gaunery rozbombardované z popela a ruin vstávající dnešní ekonomiku KLDR a Vietnamu a cpe dolarové dotace do Tchai Wanu do Jižní Kereje do Japonska, kde má své vojenské základny a aby ekonomicky likvidovala sousední státy ekonomicky slabší a zevnitř je destabilizovala jako se to podařilo USA udělat s východní evropou….když cpaly dolary do západního Německa a Francie aby západní němci byli nad NDR na vyšší úrovni….jenže to se jim dnes může podařit možná u líných kubánců které ovládnou a u postsovětských UKR zlodějských banderů ale u pracovitých národů ČLR a KLDR kteří se spokojí s hrstí rýží na den…tak u těch se jim to nepodaří. Přeji Korejcům vietnamské sjednocení a Kubáncům, aby 60leté blokádě a sankcím odolali a šli svojí cestou tržního hospodářství pod vedením jedné nerozhádané politické stabilní strany

      • ta nadávka značí vše jinak kubánci si zadělali na velký průser tím že rusákům odklepli jejich námořní základnu ale ještě větší průser je v tom že rus přišel na fintu že když nemůže mít rakety na zemí tak je nechá v přístavu na lodích a proto najednou zase ta dojemná starost ze strany američanů o lidská práva ale to ty jako velký inteligent nemůžeš pochopit – jinak by jsi měl vědět že rus během kubánské krize dodržel smlouvy a rakety z kuby stáhl kdežto američan z turecka né

Comments are closed.