24.1 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Cena ropy klesá na šestiměsíční minimum kvůli obavám z globální recese

Ceny ropy po krátkém oživení klesají na šestiměsíční minimum, protože nová data ukazují, že čínská ekonomika se minulý měsíc neočekávaně zhoršila. Panují obavy z globální recese, která by oslabila poptávku. Ty zastínily zprávu ukazující nižší zásoby ropy a benzínu v USA. Informovala o tom agentura Reuters a Forbes.

Ceny ropy se v pondělí ráno propadly na nejnižší úroveň za poslední měsíce. Stalo se tak poté, co data ukázala, že ekonomika Číny minulý měsíc nečekaně zpomalila. To podpořilo obavy, že slabší podmínky na trhu by mohly zpomalit poptávku po ropě a potenciálně letos vyvolat globální recesi.

Cena West Texas Intermediate v pondělí klesla o více než 5 % na 87 USD za barel. To je nejnižší úroveň od ledna. Referenční ropa Brent také klesla o více než 5 % na šestiměsíční minimum kolem 93 USD za barel.

Nižší zásoby a válka na Ukrajině

Ceny dříve stoupaly na základě zprávy ukazující nižší zásoby ropy a pohonných hmot v USA. Zásoby ropy klesly asi o 448 000 barelů a benzinu asi o 4,5 milionu barelů. Uvedly to zdroje s odkazem na údaje Amerického ropného institutu v úterý.

Jak uvádí agentura Reuters, ropa v roce 2022 prudce vzrostla a v březnu se přiblížila historickému maximu 147 dolarů poté, co ruská invaze na Ukrajinu zhoršila obavy o dodávky.

Dopad čínských lockdownů

K propadu došlo poté, co data z Číny ukázala, že národní ekonomika v červenci zpomalila kvůli pokračujícím lockdownům reagujícím na výskyt viru covid-19, nejistotě na trhu s nemovitostmi a obavám z globální recese. V reakci na to Čínská lidová banka nečekaně snížila úrokové sazby, aby pomohla posílit spotřebitelskou poptávku.

Vzhledem k tomu, že v Číně stále přibývají případy pozitivity na covid, analytik Oanda Craig Erlam uvedl, že očekává v nadcházejících týdnech zesílení tlaku na snižování cen ropy. Nicméně mnoho odborníků předpovídá, že by se ceny měly později v roce zotavit.

Poté, co ropný gigant Saudi Aramco vykázal za druhé čtvrtletí rekordní zisk 48,4 miliardy dolarů, uvedl, že očekává růst poptávky po ropě po zbytek dekády. A to navzdory ekonomickým tlakům na snižování krátkodobých globálních předpovědí.

Pozadí vývoje cen

Rostoucí ceny energií vytlačily americkou inflaci na nejvyšší úroveň za 40 let. Ale obavy z globální recese od té doby pomohly cenám ropy spadnout ze 14letých maxim. Cena ropy Brent od svého maxima v březnu klesla o více než 27 %. Podle magazínu Forbes však ceny letos stále rostou, téměř o 20 %. Zisky byly pro ropné společnosti dobré, energetický index S&P 500 letos vzrostl o 41 %, zatímco širší index S&P klesl o 11 %.

Erlam poznamenává, že zisky Saudi Aramco vyletěly o 90 % oproti loňskému roku.

V pondělí íránští představitelé uvedli, že budou reagovat na navrhovanou dohodu, která by mohla pomoci obnovit globální vývoz ropy ze země. To pravděpodobně dále stlačí ceny ropy. Dohoda by mohla pomoci cenám ropy klesnout pod 90 dolarů a „možná tam i zůstat“.

S tím, jak ceny ropy klesají, klesají i ceny plynu. Průměrná cena na pumpě podle GasBuddy klesala v pondělí 61. den v řadě na 3,92 dolaru za galon z historického maxima více než 5 dolarů dosaženého v březnu.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

1 komentář

Comments are closed.